Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne – dlaczego stały się tak popularne w przemyśle?

Data publikacji 12 lipca 2022

Zdecydowanie każdy z nas słyszał kiedykolwiek o plastiku. Ten niepozornie wyglądający materiał wykorzystywany jest do wielu celów i można powiedzieć, że fakt jego wynalezienia miał wpływ na powstanie sporej ilości artykułów budowlanych. Doskonałym tego przykładem będą niżej omawiane profile z tworzyw sztucznych.

Chcąc dowiedzieć się czym są tworzywa sztuczne, w jaki sposób się je wykonuje oraz do czego służą, warto zerknąć na poniższy wpis.

Z jakich tworzyw wykonuje się profile?

Temat podziału tworzyw sztucznych jest sprawą lekko skomplikowaną. Głównie przez samo nazewnictwo, które nie brzmi zbytnio przyjemnie, lecz fachowo. Podstawową grupą tworzyw, w głębi której ukryte są niemal wszystkie ich rodzaje są polimery. Są to substancje chemiczne o dużej masie cząsteczkowej. Wyróżniamy zarówno polimery syntetyczne, jak i naturalne. Te drugie nie są stosowane w produkcji jakichkolwiek wyrobów, więc przejdziemy od razu do pozycji nienaturalnej.

Polimery syntetyczne dzielą się na duromery, elastomery i plastomery. Każda z tych podgrup posiada swoje indywidualne cechy i jest wykorzystywana na wielu różnych płaszczyznach. Najczęściej jednak, do tworzenia profili wykorzystuje się wyłącznie ostatnie dwa przypadki.

Elastomery są swego rodzaju „gumą”. Ich rozciągliwość jest spora, co można zobaczyć chociażby na przykładzie gumki recepturki. Plastomery to natomiast mniej podatne na odkształcenia tworzywa sztuczne. Dzielimy je na termoplasty i duroplasty. Najczęściej do produkcji profili używa się właśnie termoplastów. Jest to podgrupa, która pod wpływem wysokiej temperatury i odpowiednio nadanego ciśnienia, zmienia swój stan skupienia na półpłynny, co umożliwia łatwe formowanie. Do najpopularniejszych tworzyw termoplastycznych należą polichlorek winylu, polietylen czy polistyren.

przemysł

Ekstruzja – co to w ogóle jest?

Choć nazwa brzmi odstraszająco, to warto podkreślić, że sam proces wcale nie jest trudny do zrozumienia i można dojść do niego na drodze dedukcji. Biorąc pod uwagę fakt wykorzystywania tworzyw termoplastycznych dochodzimy do wniosku, że ich kształtowanie musi odbywać się przy użyciu głowic formujących. Są to po prostu metalowe szablony z wyciętym wewnątrz polem przekroju. Nagrzane i płynne tworzywo przechodząc przez nie zaczyna się formować, co określane jest inaczej jako tłoczenie profili.

Aby pozbyć się niedociągnięć i odpowiednio wyszlifować wyrób, korzysta się z pomocy kalibratorów. Gotowy profil ucina się na odpowiedniej długości i albo kieruje od razu na testy jakościowe, albo na dodatkowe procesy utrwalające.

Do czego używamy profili z tworzyw sztucznych?

Okazuje się, że obecność profili możemy zaobserwować nawet w naszych domach. Występują one często pod postacią listew przypodłogowych bądź nawet ramek okiennych. Praktycznie całą obudowa okna oraz jego ościeżnica są wykonane właśnie z tych wyrobów.

Oczywiście, nie są to jedyne zastosowania profili. Mogą one znaleźć swoje zastosowanie w wielu poważnych branżach, jak chociażby energetyka, motoryzacja czy nawet medycyna. Nie trudno się więc domyślić, że celem niektórych odmian jest podwyższona trwałość i odporność na przeróżne warunki atmosferyczne.

szkło techniczne

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?