Czym jest i jak działa myjnia ultradźwiękowa?
Data publikacji 2 sierpnia 2022Mycie przemysłowe jest istotne dla jakości produktów końcowych wielu procesów produkcyjnych, a co za tym idzie, również dla konkurencyjności przedsiębiorstwa. Wydajność tego procesu jest natomiast w dużej mierze uzależniona od wyboru odpowiedniego urządzenia myjącego i preparatu chemicznego.. Poza myjniami karuzelowymi oraz tunelowymi, dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się również myjnie ultradźwiękowe. Czym charakteryzują się te urządzenia ? W jakich branżach przede wszystkim znajdują zastosowanie?
Jaka jest zasada działania myjni ultradźwiękowej?
Myjnie ultradźwiękowe korzystają z energii, która jest produkowana przez, jak sama nazwa wskazuje, fale ultradźwiękowe. Powtarzalne rozszerzanie oraz ścieśnianie cieczy powodują zmiany ciśnienia, dzięki którym możliwe jest formowanie się bąbli próżniowych. Dzięki rozpadowi bąbli możliwe jest działanie czyszczące które można porównać do szczotkowania. Dzięki właściwej częstotliwości ultradźwięków, zanieczyszczenia odrywają się od czyszczonej powierzchni, bez potrzeby działania o charakterze mechanicznym. Najczęściej myjnie ultradźwiękowe korzystają z roztworu wodnego, do którego dodawane są odpowiednie preparaty chemiczne.
Warto zaznaczyć, że mycie ultradźwiękowe ma wiele zalet. Przede wszystkim – jest bardzo szybkie, zwłaszcza w porównaniu do czyszczenia ręcznego. Poza tym, ta technika mycia świetnie sprawdza się w czyszczeniu stosunkowo niewielkich elementów, wymagających dużej precyzji działania oraz dokładności. Poza tym, proces czyszczenia z użyciem myjni ultradźwiękowej znajduje zastosowanie w przypadku części wyprodukowanych z materiałów podatnych na uszkodzenia.
W jakich sektorach przemysłu znajdują zastosowanie myjnie ultradźwiękowe?
Myjnie ultradźwiękowe są stosowane w wielu różnych branżach przemysłu. Świetnie sprawdzają się między innymi w gabinetach medycznych i stomatologicznych oraz laboratoriach, ponieważ mycie ultradźwiękowe jest jednym z etapów procesu, dzięki któremu z czyszczonej powierzchni mogą zostać usunięte wszelkie formy mikroorganizmów, oczywiście, pod warunkiem wykorzystania właściwego preparatu. Dzięki precyzji działania myjnie ultradźwiękowe są wykorzystywane także w pracowniach jubilerskich czy optycznych.
Myjnie ultradźwiękowe znajdują też powszechne zastosowanie w sektorze automotive ze względu na wysoką efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń – takich jak oleje, smary czy rdza. Ultradźwięki sprawdzają się także w procesach mycia w firmach, które zajmują się naprawą i regeneracją podzespołów, a także konserwacją maszyn.
Mycie ultradźwiękowe jest możliwe z wykorzystaniem myjni dostępnych w ofercie NOYEN – polskiego producenta kompleksowych rozwiązań z zakresu mycia przemysłowego. Maszyny z serii NOYEN ULTRA oraz urządzenia NOYEN COMPACT 100 i NOYEN COMPACT 200 i NOYEN COMPACT 400 umożliwiają korzystanie z kilku nowoczesnych technologii mycia, w tym mycia ultradźwiękowego.
NOYEN proponuje również bardzo szeroki wybór preparatów chemicznych, co pozwala na wybór środków, które odpowiadają wymaganiom ze strony procesu mycia prowadzonego w konkretnym przedsiębiorstwie. Specjaliści NOYEN są w stanie od podstaw zaprojektować myjnię przemysłową, w całości dostosowaną do potrzeb klienta lub przygotować na zamówienie autorską recepturę preparatów chemicznych.
NOYEN, poza urządzeniami oferującymi możliwość mycia ultradźwiękowego, specjalizuje się również w ultradźwiękowym myciu usługowym. To ciekawa opcja na przykład dla tych klientów, którzy nie chcą ponosić kosztów inwestycji związanych z zakupem myjni lub wymagają pojedynczego wykonania usługi.