Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo panele słoneczne - ogrzewanie

Panele słoneczne jako źródło generowania energii elektrycznej

Data publikacji 24 września 2018


Coraz bardziej powszechne wykorzystywanie źródeł pozyskiwania energii elektrycznej pochodzących z natury staje się faktem. Jest to z wielu względów bardzo korzystne, ponieważ nie tylko daje spore oszczędności finansowe, ale także sprzyja ochronie środowiska naturalnego, co obecnie ma ogromne znacznie. Jedną z metod pozyskiwania energii do ogrzewania wody użytkowej oraz instalacji cieplnych jest kumulowanie i przetwarzanie promieni słonecznych za pomocą takich urządzeń, jak panele słoneczne zwane także kolektorami. Prężnie rozwijająca się gałąź energetyczna, która proponuje systemy ogrzewania energią ze słońca nazywa się fotowoltaniką. Oprócz coraz bardziej popularnych farm słonecznych, które wytwarzają prąd na skalę przemysłową, panele słoneczne są przede wszystkim wyposażeniem wielu domów mieszkalnych. Widać to często na dachach budynków jednorodzinnych, gdzie właściciele inwestują w ten sposób pozyskiwania energii.

Czym są panele słoneczne instalowane w indywidualnych gospodarstwach domowych?

Kolektory słoneczne są to płaskie urządzenia, które zamontowane na dachach domów przetwarzają energię pozyskaną z promieni słonecznych na energię cieplną. Nośnikami ciepła, używanymi w panelach słonecznych są ciecze lub gazy. W okresach pełnego nasłonecznienia magazynują ciepło i przekazują do ogrzewania wody bieżącej lub do instalacji grzewczych. Ich wydajność zależy w ogromnej mierze od stopnia nasłonecznienia miejsca, gdzie są zamontowane, dlatego decyzja o zakupie paneli słonecznych powinna być poprzedzona szczegółową analizą, czy ma ona uzasadnienie ekonomiczne. Obecnie w Polsce z roku na rok zwiększa się zarówno liczba dni słonecznych, jak i siła operacji promieni oraz oferowane są coraz bardziej nowoczesne rozwiązania stosowane w bateriach słonecznych, dlatego ich instalacja staje się bardziej opłacalna. Inwestycja w taki system ogrzewania wody zwraca się dosyć szybko, dlatego ten uznany na świecie sposób pozyskiwania energii znajduje wielu zwolenników, którzy decydują się na jego zakup i wykorzystywanie.

Rodzaje instalacji słonecznych i ich zastosowanie

Panele słoneczne występują w postaci baterii słonecznych lub kolektorów. Te rodzaje urządzeń kumulujących i przetwarzających ciepło promieniowania słonecznego różnią się mocą, a co za tym idzie sposobem ich wykorzystania. Baterie słoneczne czyli ogniwa fotowoltaniczne są urządzeniami o mniejszej mocy, dlatego najczęściej wykorzystywane są do zasilania dodatkowego, takiego jak ogrzewanie wody bieżącej w gospodarstwie domowym oraz do wspomagania źródeł oświetlenia, na przykład lamp zewnętrznych. Jeśli chodzi o dostarczenie większej ilości energii elektrycznej, czego wymaga zasilanie systemów grzewczych lub klimatyzacyjnych w domach jednorodzinnych, do tego celu stosuje się kolektory słoneczne, które są skonstruowane w sposób zapewniający większy pobór ciepła słonecznego i generowanie takiej ilości prądu, aby ogrzewanie było efektywne. Są to różnego rodzaju panele słoneczne wytwarzane w wysoko wyspecjalizowanej technologii i spełniające swoje zadania w sposób maksymalny.

Zalety zastosowania systemu baterii słonecznych w budownictwie indywidualnym

Do takich zalet niewątpliwie należy duża oszczędność finansowa, która wiąże się z mniejszym zużyciem tradycyjnej energii lub też całkowitym jej wyeliminowaniem. Inwestycja w system pozyskiwania prądu z promieniowania słonecznego jest może sporym wydatkiem, ale obecnie istnieją różnego rodzaju dotacje i systemy zakupu ratalnego lub leasingowego. Z całą pewnością warto sprawdzić możliwości zakupu takiej instalacji, ponieważ w późniejszym okresie niesie ona ze sobą spore oszczędności wydatków bieżących. Często potencjalni użytkownicy baterii słonecznych zadają sobie pytanie – czy będą one generowały prąd w okresach deszczowych czy nocnych. Dostępne obecnie innowacyjne systemy są na to przygotowane. W okresach, kiedy słońce nie operuje, panele słoneczne przekazują energię zmagazynowaną w czasie dostępności promieniowania. Urządzenia zapewniają ciągłość w dostarczaniu prądu i dzięki temu wszystkie odbiorniki mogą pracować bez przeszkód i przestojów. Niebagatelną zaletą zastosowania baterii słonecznych jest ochrona środowiska naturalnego. Pracujące urządzenia nie emitują żadnych szkodliwych związków ubocznych, sprawiając, że powietrze wokół domu jest czyste i zdrowe.

Czy używanie paneli słonecznych posiada jakieś wady?

Można przyjąć, że właściwie oprócz dosyć wysokich cen pierwszej instalacji systemu baterii słonecznych, korzystanie z fotowoltaiki nie posiada żadnych istotnych wad. Jednak przed decyzją o zakupie paneli słonecznych trzeba przeprowadzić analizę ilości dni słonecznych, bo może się okazać, że konieczne będzie korzystanie z dodatkowych źródeł energii, w przypadku zbyt małego naświetlenia. W obiektach, gdzie pobór energii jest większy taka ewentualność istnieje. Jeśli nawet baterie słoneczne nie są wystarczające do zasilania wszystkich domowych urządzeń, z pewnością są świetnym dodatkowych źródłem energii dla każdego gospodarstwa domowego.

Czy klimatyzacją można grzać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?