Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Regulowanie należności finansowych

Regulowanie należności finansowych przed czasem – czy to się opłaca?

Data publikacji 20 marca 2023


Czy wcześniejsza spłata kredytu to opłacalny ruch? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od rodzaju zobowiązania, czasu, jaki upłynął od zawarcia umowy, jak również od konkretnych jej zapisów. Co warto zrobić, zanim zdecydujemy się na spłatę kredytu przed czasem?

Czy można spłacić kredyt przed czasem?

Nie da się ukryć, że kredyt to często duże obciążenie dla domowego budżetu. Jest odczuwalne zwłaszcza w przypadku pożyczek opiewających na większe sumy. Wśród nich prym wiodą kredyty hipoteczne. Kredytobiorca, któremu na przestrzeni lat poprawi się sytuacja finansowa, może zacząć zastanawiać się, czy wcześniejsza spłata kredytu jest w ogóle możliwa. Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca.

Warto tutaj zagłębić się nieco w temat, ponieważ wcześniejsza spłata kredytu wiąże się przeważnie z dodatkowymi formalnościami. Oznacza to, że wykonanie jednorazowego przelewu czy nadpłacanie rat nie wystarczy. Tego typu działanie obarczone bywa dodatkowymi procedurami. Należy się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy się wcześniejszej spłaty. Jej warunki mogą być w każdym banku inne.

Czy to się opłaca

Wizja wcześniejszej spłaty kredytu i zaoszczędzenia większej sumy pieniędzy wydaje się bardzo ponętna. Zanim jednak jej ulegniemy, warto zapoznać się z umową kredytową. Banki mogą naliczać dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. W niektórych bankach nadpłata może być obarczona dodatkowymi kosztami np. przez pierwsze 5 lat od zaciągnięcia zobowiązania.

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim dokładnie zapoznajmy się z umową kredytową oraz odpowiednimi zapisami dotyczącymi wcześniejszej spłaty. Dobrze jest porozumieć się w razie wątpliwości z pracownikiem banku albo doradcą. Naliczona przez bank prowizja może sprawić, że szybsza spłata nie będzie się nam opłacać. W części przypadków jednak przyspieszenie spłaty może okazać się finansowo korzystne, a my sami szybciej uwolnimy się od zobowiązania kredytowego.

Wcześniejsza spłata kredytu – na co zwrócić uwagę

To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to wysokość prowizji. Jej wartość będzie różniła się w zależności od rodzaju zaciągniętego zobowiązania, jak również od czasu, jaki upłynął od jego zaciągnięcia. W przypadku kredytu hipotecznego bank powinien zapewnić możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych opłat. Jest to zazwyczaj możliwe po upływie kilku lat od podpisania umowy kredytowej.

Planując wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, warto dokładnie sprawdzić, co bardziej nam się opłaci. Jeśli będziemy nadpłacać kredyt, wówczas obniżeniu może ulec wysokość odsetek. Jednak w przypadku skrócenia czasu kredytowania wcale tak być nie musi. Jeśli okaże się, że wcześniejsza spłata kredytu będzie dla nas korzystna, należy przygotować specjalny wniosek dla banku. Na tym etapie należy podjąć decyzję, czy chcemy, aby bank obniżył wysokość rat, czy też skrócił okres kredytowania.

O czym jeszcze trzeba pamiętać

Warunki wcześniejszej spłaty będą różne w zależności od rodzaju zobowiązania. Inne zasady będą obowiązywać przy kredycie hipotecznym, inne przy gotówkowym. Wiele zależy tutaj od długości okresu kredytowania. Kredyt gotówkowy udzielany jest na maksymalnie 10 lat, z kolei hipoteczny np. na 30.

W przypadku kredytu gotówkowego prowizja za wcześniejszą spłatę może zostać naliczona, gdy spłata przypada na moment jego stałego oprocentowania. Nie jest to jednak regułą. Wiele zależy od konkretnych zapisów w poszczególnych umowach. Jeśli w naszej umowie takowy zapis nie figuruje, warto dopytać pracownika banku o warunki wcześniejszej spłaty. Może się to okazać opłacalnym ruchem zwłaszcza, że daje nam szansę uwolnienia się od kredytu już po paru latach od jego zaciągnięcia.

Materiał zewnętrzny

Jaki półautomat spawalniczy wybrać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?