Beton architektoniczny – tworzywo uniwersalne
Data publikacji 28 stycznia 2019
Stary rzymski wynalazek. Budował stare imperium. Ślady wykorzystania betonu z popiołów wulkanicznych znaleziono podczas wykopalisk w największym rzymskim amfiteatrze na terenie obecnej stolicy Italii. Kiedy rozpętała się historyczna zawierucha i Rzym stracił na znaczeniu, beton został zapomniany na wiele setek lat. Odkryto go na powrót dość niedawno. Dopiero w początkach dwudziestego wieku.
Wykorzystanie betonu obecnie
Obecnie z betonu wykonuje się cała gamę budynków i ich elementów takich jak np. fundamenty czy posadzki betonowe. Technologia wykonania nie jest aż tak skomplikowana i w ogólnym zarysie nie zmieniła się bardzo. Tajniki sztuki leżą w kilku istotnych szczegółach. Jest kilka szkół. Wystarczy wybrać jedną z nich. Wszystkie teorie są do siebie zbliżone. Ważna jest przecież praktyka. Nie jest to duży koszt jaki trzeba ponieść by powstała np. posadzka betonowa przemysłowa lub dekoracyjna. Cena jej nieodmiennie zależy od grupy ważnych aspektów. Trzeba być fachowcem z długoletnią praktyką, żeby ocenić niuanse i zastosować właściwy układ czynników. Fundamenty, posadzki betonowe dekoracyjne lub przemysłowe mogą być stosowane nie tylko w obiektach przemysłowych. Stosuje się je w coraz większej ilość i rozmaitości. Beton może stanowić element dekoracyjny każdego pomieszczenia.
Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu
W domu może to być na przykład podłoga z betonu polerowanego. Cena wykonania podłogi z betonu z właściwymi do tego komponentami nie jest zbyt wygórowana i nie odbiega od średniej. Niezrównany jest beton dekoracyjny na zewnątrz budynków. Można go stosować na nawierzchnie tarasów, fronty budynków, fasady dekoracyjne budowli. Trzeba tylko zabezpieczyć należycie beton przed nasiąkaniem wodą. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że wsiąkająca woda pod wpływem niskiej temperatury zamarza i wytwarza w szczelinach każdego materiału ogromne ciśnienie. W tym czasie jeszcze nie widać skutków. Efekty pojawiają się, kiedy przychodzi odwilż. Wtedy woda spływa i naruszona struktura znacznie rozluźnia się. Wtedy można rozpoznać wpływ przemarznięcia. Pojawiają się luźne elementy i beton zaczyna się łuszczyć. Na powierzchni pojawiają się luźne kawałki skruszonego materiału oraz pokaźnej wielkości wżery.
Jak dbać o beton?
O beton trzeba dbać już w chwili wylewania. Począwszy od plastycznej konsystencji po dbanie tuż po wylaniu do formy, a także dopilnowanie, aby zastygał w optymalnym otoczeniu. Proces technologiczny wymaga nierzadko zastosowania dodatków do betonu, które zmieniają jego strukturę oraz właściwości fizyczne. Na przykład zwiększają plastyczność masy podczas napełniania szalunków albo zwiększają wytrzymałość na rozciąganie.