Co takiego może nam zagwarantować karta EKUZ?
Data publikacji 5 czerwca 2023Wyjazd za granicę często sprawia, że zastanawiamy się, czy będzie nam przysługiwać opieka medyczna w razie nieprzewidzianych sytuacji, jak np. zawał serca czy po prostu silny ból zęba. By taka pomoc była możliwa, musimy posiadać kartę EKUZ, która gwarantuje otrzymanie pomocy na takich samych warunkach, jakie posiadają obywatele danego państwa europejskiego, opłacający tam składki zdrowotne. Na jakie wsparcie można liczyć oraz jak zdobyć taką kartę? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
EKUZ – jak można otrzymać kartę?
Niewątpliwie karta EKUZ, to coś, co warto mieć, gdy wybierasz się w podróż, zarówno służbową, jak i prywatną, do jednego z krajów europejskich. Zdobycie jej nie jest trudne, a daje możliwość korzystania z opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie mają obywatele danego państwa, opłacający tam składkę zdrowotną. Jeśli chcesz ją otrzymać, musisz poprawnie wypełnić i złożyć wniosek o jej wydanie w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub zrobić to przez internet, np. przez skrzynkę podawczą ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta. Na rozpatrzenie wniosku oraz dostarczenie karty, będziesz musiał poczekać zaledwie kilka dni. Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne, jednak jej ważność nie jest bezterminowa. Wyjeżdżając w podróż, zawsze sprawdź czy ciągle jest ona aktualna, gdyż jeśli jej ważność wygasła, nie będziesz mógł liczyć na pomoc medyczną bez konieczności ponoszenia kosztów.
Karta EKUZ – w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc?
To, na jakich warunkach będzie możliwe uzyskanie pomocy medycznej, będzie zależało od danego państwa. W niektórych krajach europejskich, leczenie nie będzie darmowe i będziesz musiał ponosić koszty związane np. z hospitalizacją czy wezwaniem karetki, tak jak inni obywatele danego kraju. Na przykład w Szwecji nie będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego leczenia dentystycznego oraz porady lekarskiej (https://ekuz.com.pl/ekuz-w-szwecji-co-trzeba-wiedziec/). Zazwyczaj jednak bezpłatna pomoc medyczna będzie możliwa w przypadku:
- Zatrucia pokarmowego;
- Udaru;
- Zawału serca;
- Złamań;
- Bólu zęba.
W ramach karty EKUZ, nie możesz liczyć na operację plastyczną czy np. na leczenie zaćmy, możliwe jest uzyskanie pomocy, tylko w przypadku gdy jest ona konieczna i nie można z nią zwlekać aż do powrotu do swojego kraju. Musisz mieć na uwadze także fakt, że czasami otrzymasz zwrot poniesionych kosztów leczenia, dopiero po powrocie do Polski, dlatego zbieraj wszelką dokumentację.
Jak zapewnić sobie pomoc medyczną?
Niestety karta EKUZ, nie zawsze jest wystraczająca, by otrzymać pomoc w przypadku nagłej choroby. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz pomocy, warto dodatkowo się zabezpieczyć, wykupując polisę turystyczną. Gwarantuje ona pomoc w o wiele szerszym zakresie niż karta EKUZ. Zakres takiej ochrony będzie zależny od produktu, jaki wybierzesz. Może obejmować nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale także ubezpieczenie bagażu, zwrot kosztów za odwołany lot, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz pośrednictwo i pomoc prawną. Im szerszy zakres będzie miała polisa ubezpieczeniowa, tym jej cena może być większa, lecz jednak jest dobry sposób, by nie przepłacać, a mianowicie porównywarka cen ubezpieczeń. Dzięki niej otrzymasz szybkie zestawienie polis z wielu różnych firm ubezpieczeniowych, co znacznie przyspiesza i ułatwia podjęcie najkorzystniejszej dla siebie decyzji. Już za kilka złotych dziennie, możesz zyskać wewnętrzny spokój, że w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji, na które nie jesteś w stanie się przygotować, nie zostaniesz bez udzielenia wystarczającej pomocy. Nie musisz nawet wychodzić z domu, wszelkie formalności załatwisz nie wstając z własnej kanapy. Wszystko bezpiecznie, legalnie i komfortowo. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat ubezpieczenia na wyjazd w krajach europejskich oraz karty EKUZ, znajdziesz je m.in. na stronie internetowej Ekuz.com.pl (https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/).
Artykuł sponsorowany