Jak zrobić półkę z płytek ceramicznych?
Data publikacji 22 marca 2019Płytki ceramiczne służą nie tylko do wykładania powierzchni – przy ich pomocy można skonstruować bardzo praktyczne i ciekawie wyglądające elementy domowego wyposażenia. Specjaliści z merkurymarket.pl polecają rozpoczęcie od prostych półek – jest to doskonały sposób, aby zyskać nieco wprawy w obróbce płytek, a jednocześnie skompletować konstrukcję łazienki bądź kuchni.
Pomimo, że poziom trudności wykonania takiej półeczki nie jest szczególnie wysoki, to każdy amator majsterkowania powinien najpierw zapoznać się z wymaganymi materiałami oraz technikami, pozwalającymi na zaprojektowanie trwałej i solidnej konstrukcji. Badania rynku pokazują, że samodzielnie wykonane półki, w większości przypadków cechują się o wiele większą trwałością, niż ich składane, zawieszone na ścianach odpowiedniki. Nie ulega wątpliwości, że warto jest poświęcić odrobinę czasu i energii w taki projekt, gdyż inwestycja ta z pewnością nam się zwróci. Raz wykonana półka może służyć nam przez długie lata, bez ryzyka zerwania lub innego typu uszkodzeń.
Najpopularniejsze metody składania półek z ceramiki
Doradcy z merkurymarket.pl podają, że istnieje wiele sposobów na instalację półki, którą pokrywają płytki ceramiczne. Aby postawić na opcję, która będzie najbardziej nam odpowiadać, komponując się jednocześnie z danym pomieszczeniem, najlepiej jest dokładnie się im przyjrzeć.
Poszczególne metody różnią się czynnikami, takimi jak:
- koszty wykonania
- użyte materiały
- poziom trudności
- kompatybilność z danym typem ściany
- maksymalne dopuszczalne obciążenie
Bez wątpienia najłatwiejsze do wykonania są półki, których baza znajduje się w ścianie. Mowa tu o specjalnych wgłębieniach, które tworzone są już na etapie murowania. Można uformować je także podczas okładania ściany izolacją i płytami gipsowymi, pozostawiając nieco wolnego miejsca. Wszystko, co musimy w tym wypadku zrobić, to dobrać kafelki o odpowiedniej wielkości, a następnie starannie kłaść je na dostępnej powierzchni. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby płytki nie zostały ułożone nierówno lub pod skosem – inaczej konstrukcja okaże się bezużyteczna.
Jeśli jednak prace związane ze ścianami pomieszczenia są już za nami, musimy pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach, które pozwolą nam cieszyć się stylową półką z płytek ceramicznych. W takiej sytuacji pozostają nam półki wystające, które montuje się na specjalnych wwiertach umiejscowionych na ścianie. Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników forów dla majsterkowiczów podają, że najlepiej sprawdzają się metalowe pręty, na których następnie opiera się płyty wykonane z gipsu budowlanego bądź twardego styropianu. Szkielet konstrukcji należy następnie usztywnić i ustabilizować – w tym celu zazwyczaj wystarczają dostatecznie długie śrubki. Należy jednak uważać, aby nie przebić podstawionej płyty, gdyż mankament ten może znacznie utrudnić nam dalszą pracę. Kolejnym krokiem jest obłożenie gipsu lub styropianu przy pomocy płytek, nie zapominając o odpowiedniej ilości spoiwa. Następnie należy podeprzeć nieutwardzone elementy i dać im nieco czasu na związanie się. Jeśli projekt ten został wykonany prawidłowo, to półka taka powinna wytrzymać dość duże obciążenie, adekwatne do swoich wymiarów.
Inna metoda polega na użyciu gotowych ram, które zazwyczaj dostępne są w sklepach i hurtowniach budowlanych. Te wykonywane są z różnych materiałów, zazwyczaj z drewna lub plastiku, lecz można natrafić się także na szkielety z aluminium lub twardego styropianu. W ich przypadku powinniśmy się przede wszystkim kierować załączoną instrukcją, która specyfikuje, jaki rodzaj wykończenia będzie dla tej konstrukcji optymalny. Sam proces układania płytek wygląda dość podobnie, co przy ręcznie montowanych półeczkach.
Jaki rodzaj płytek ceramicznych jest zalecany do półek?
Płytki ceramiczne występują w wielu wariantach, gdyż przystosowane są one do odmiennych zadań. Aby nasza półka wykazała się dostateczną trwałością, a przede wszystkim była w ogóle możliwa w konstrukcji, nie możemy zdecydować się na pierwsze, lepsze produkty, które wpadną nam w ręce. Nie jest to wyłącznie kwestia szeroko rozumianej jakości danych kafelków – pomyśleć należy o ich kształcie i twardości, które są kluczowe podczas dalszej obróbki.
Co w takim razie wykorzystać do tworzenia półki?
To już zależy od jej formy. Modele wmurowane w ścianę mogą cieszyć się większą dowolnością, gdyż nie musimy przejmować się ciężarem wybranych kafelków. Eksperci ze strony merkurymarket.pl są zgodni, co do tego, że użyte mogą zostać praktycznie wszystkie, dostępne odmiany ceramiki, włączając w to gres i terakotę. Czasem napotyka się także na klinkier, ale jego nieregularna tekstura często przeszkadza przy późniejszym użytkowaniu półki.
Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku półek zawieszonych na ścianie, gdyż zbyt grube, masywne płytki mogą doprowadzić do ich zerwania. Najbezpieczniejszą opcją będzie tutaj klasyczna glazura, która w porównaniu do pozostałych wariantów, cechuje się niewielkim ciężarem. W większości przypadków lepiej sprawdzą się płytki szkliwione, o gładkiej powierzchni.