Nasady kominowe – rodzaje
Data publikacji 25 kwietnia 2019Nasady kominowe (wentylacyjne w kominach) są montowane w celu chronienia przewodu kominowego przed osłabieniem ciągu. Odpowiedni dobór wpływa na działanie całego systemu kominowego w budynku.
Ciąg kominowy
Ciąg kominowy odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu domowej wentylacji oraz urządzeń grzewczych. Jeśli jest on zaburzony, to najpewniej popełniony został błąd podczas budowy komina, a nawet już na poziomie jego projektowania. Może on być nieprawidłowo wyprofilowany od wewnątrz, mieć za nisko umiejscowiony wylot lub za mały przekrój. Nie bez znaczenia są także warunki atmosferyczne i usytuowanie budynku. Wiele niedociągnięć w tym zakresie można usunąć, jeśli zamontuje się nasady kominowe. Różnią się one między sobą przeznaczeniem, wydajnością oraz zasadą działania. Wyróżnić można następujące rodzaje:
Kształty nasad kominowych
Nasady kominowe stałe mają kształt gwiaździsty lub cylindryczny. Nakładane są na zakończenia przewodów gazowych i wentylacyjnych. Dzięki energii wiejącego wiatru tworzą podciśnienie w przewodzie.
Nasady kominowe samostawne odznaczają się obrotowym mechanizmem, a ich położenie w danym momencie zależne jest od kierunku wiatru. Montuje się je na przewodach spalinowych, dymowych oraz wentylacyjnych. Mają z reguły nietypowe kształty, które wyróżniają je na tle innych nasad kominowych.
Obrotowe nasady kominowe
Obrotowe nasady kominowe są wprawiane w ruch dzięki sile wiatru. Gdy wieje, w przewodzie wytwarzane jest podciśnienie. Jest ono większe, jeśli wiatr jest silny. Podciśnienie zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego. Zalecane jest ich stosowanie w miejscach, w których często wieje silny wiatr. W przeciwnym razie nie spełniają swojej funkcji, bo ich działanie jest uzależnione od jego siły. Stosując ten rodzaj nasad w miejscach, w których nie ma wiatru, można wesprzeć ich działanie, jeśli zamontuje się dodatkowo urządzenie mechaniczne lub hybrydowe. Te drugie są złożone z silniczka oraz nasady obrotowej.
Gdy nie ma wiatru, silnik wprawia nasadę w ruch. Z kolei, gdy wieje, to nasada obrotowa nie korzysta ze wsparcia silnikowego i nie pobiera energii elektrycznej. Chcąc wspomóc działanie wentylacji grawitacyjnej i kominów, które odprowadzają spaliny z kominków oraz pieców na paliwo stałe, należy zastosować nasadę mechaniczną. Wentylator znajduje się wówczas poza przewodem kominowym i tłoczy powietrze do głównego kolektora, z którego jest wydmuchiwane przez niewielką szczelinę. Znajduje się ona między obudową a wylotem kanału kominowego.
Nasady kominowe muszą być stosowane we wszystkich budynkach, w których możliwe jest zaburzenie ciągu.