Ogrzewanie i wentylacja w domu jednorodzinnym – wydajność, efektywność i bezpieczeństwo
Data publikacji 3 października 2019Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, mieszkańcy bloków oczekują jedynie rozpoczęcia sezonu grzewczego. To, kiedy kaloryfery staną się ciepłe, zależy jednak od spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z niezależnym systemem ogrzewania, mogą natomiast wziąć sprawy w swoje ręce w każdej chwili, co z pewnością jest ogromną zaletą.
Ogrzewanie w nieruchomościach posiadających kominki i piece uzależnione jest jednak od wielu czynników. Już na etapie budowy należy wiedzieć, jaki rodzaj układu będzie efektywny, wydajny i bezpieczny dla konkretnego budynku.
Kominek, czyli romantyczna klasyka
Widząc domek z drewnianych bali, od razu wiemy, że wewnątrz znajduje się kominek. Czy jest to jednak zadowalająca metoda na ogrzewanie nieruchomości?
Przy niewielkich domach (np. letniskowych) można liczyć, że kominek szybko nagrzeje wnętrze. Musisz mieć jednak świadomość, że po wygaśnięciu ognia, kaloryfery również staną się zimne i do rana temperatura wewnątrz spadnie. Trzeba więc stale dokładać drewna, które także nie jest tanim surowcem. Dla obiektów mieszkalnych można znaleźć lepsze rozwiązania, np. piec z podajnikiem.
Piece na ekogroszek
Kotły wykorzystujące ekogroszek są obecnie uznawane za najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Dodatkowo można ubiegać się o dofinansowanie zakupu proekologicznego kotła od Urzędu Gminy. Dzięki temu inwestycja nie powinna być tak obciążająca, jak początkowo może się wydawać.
Kotły z ręcznym załadunkiem paliwa nie mogą emitować więcej niż:
- 60 mg/m3 cząstek stałych,
- 30 mg/m3 organicznych związków gazowych,
- 700 mg/m3 tlenku węgla.
W przypadku kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa, normy te wynoszą odpowiednio – 40, 20 i 500 mg/m3. Oznacza to, że innowacyjne urządzenia emitują:
- trzykrotnie mniej pyłu,
- pięciokrotnie mniej organicznych związków gazowych,
- ponad sześciokrotnie mniej tlenku węgla.
Oczywiście jest to porównanie efektywności z kotłami klasy 3.
Ogrzewanie gazowe lub elektryczne
W kamienicach, które nie są podłączone do centralnego ogrzewania, najczęściej wykorzystywane są piece elektryczne i gazowe. Chociaż obydwa rozwiązania nie cieszą się dobrą sławą ze względu na koszty eksploatacji, wiele nowoczesnych konstrukcji zapewnia wydajność na zadowalającym poziomie. Nie warto porównywać starych pieców bazujących na mechanicznych układach, z nowoczesnymi propozycjami z zaawansowanymi systemami elektronicznymi.
Wydajna wentylacja gwarancją bezpieczeństwa
Zapchany komin lub rozszczelniona instalacja gazowa mogą być bardzo niebezpieczne dla domowników. Podstawowym wyposażeniem zabezpieczającym lokatorów, które musi znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach, są czujniki gazu i dymu. W razie awarii poinformują one interesantów o pojawieniu się zagrożenia.
Nie zapominaj również o ociepleniu obiektu. Jeśli ciepło będzie uciekać przez ściany, sufit lub podłogę, nawet najlepsza metoda ogrzewania nie zapewni Ci satysfakcjonujących rezultatów.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/konwentory