Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Jak chronić się przed smogiem w domu?

Data publikacji 23 kwietnia 2020

W dzisiejszych czasach temat otaczającego nas smogu jest nam dobrze znany. Gdy poziom stężenia zanieczyszczeń przekracza normę smog dociera do naszych mieszkań. Pytanie brzmi:

Jak chronić się przed smogiem w domu?

Dbanie o nasze zdrowie i ochrona przed szkodliwymi pyłami wcale nie musi być trudna. Przede wszystkim- jak smog wpływa na nasz organizm? Jego szkodliwe działanie dotyka każdego z nas, jednak najbardziej niebezpieczny jest dla osób w grupie podwyższonego ryzyka. Są to osoby starsze, dzieci, młodzież oraz osoby cierpiące na przewlekłe choroby zwłaszcza związane z układem oddechowym. Smog przedostaje się z układu oddechowego do krwiobiegu, przez co ucierpieć może również nasz układ krwionośny i nerwowy. Choroby które powoduje unoszący się pył to infekcje dróg oddechowych, obturacyjna choroba płuc, astma problemy z zatokami. Zanieczyszczenia te mogą prowadzić również do powstawania i rozwoju nowotworów. Oczywistą sprawą jest, że kiedy strzeżenie zanieczyszczeń przekracza normę często, gdy przebywamy na zewnątrz sięgamy po maski ochronne. Co należy zrobić by chronić swoje zdrowie również przebywając w domu? Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń. W ten sposób ułatwimy jedynie przedostanie się zanieczyszczonego powietrza do naszych mieszkań. Należy zadbać o odpowiednią wilgoć powietrza, ponieważ wtedy unoszący się pył skutecznie opada. Z naturalnych metod dobrym rozwiązaniem jest także hodowla roślin. Poza tym, ze dostarczają one tlen, niektóre z nich mają inne właściwości- oczyszczające. Filtrują powietrze, co znacznie obniża zawartość pyłu unoszącego się w naszych domach. Wśród takich roślin znajduje się między innymi skrzydłokwiat czy paproć nefrolepis.
Na rynku mamy dostępnych wiele sprzętów, które ułatwią oczyszczanie powietrza w naszych domach.

Jonizator powietrza

W walce ze smogiem pomocny okazuje się jonizator powietrza. Jak działa? Ich podstawową funkcją jest wytwarzanie ujemnych jonów, które neutralizują dodatnie jony przyciągające wszelki kurz, roztocza, wirusy i zanieczyszczenia. Pyły opadają, w ten sposób chronimy się przed wdychaniem ich do naszego organizmu. Poza smogiem jonizator świetnie sprawdza się dla alergików minimalizując wdychanie drażniących alergenów. Innym, również skutecznym sposobem na radzenie sobie ze szkodliwymi pyłami są oczyszczacze powietrza. Ma za zadanie filtrować i usuwać wszelkie zanieczyszczenia unoszące się u naszych mieszkaniach. W zależności od modelu oczyszczone, nawilżone powietrze zostaje wydmuchane do otoczenia. Aby zapewnić maksymalną skuteczność oczyszczacze zostały podzielone na różne typy przeznaczone do konkretnych zanieczyszczeń: dla alergików, urządzenia antysmogowe, oczyszczające i nawilżające.
Warto zacząć minimalizować wpływ niskiej jakości powietrza dla naszego organizmy zaczynając od naszych mieszkań, ponieważ tam zwykle spędzamy najwięcej czasu. Już wiemy, że na rynku istnieje wiele sprzętów, które nam w tym pomogą. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie tych wszystkich wskazówek, by skutecznie wygrać walkę ze smogiem.

Czy klimatyzacją można grzać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?