Jak wybrać krzesła do ogrodu?
Data publikacji 24 sierpnia 2020Krzesła ogrodowe to bardzo przydatny element wyposażenia w ogrodzie. Dlatego warto zainwestować w solidne, praktyczne modele, które będą nie tylko efektownie wyglądać, ale również będą trwałe, odporne na uszkodzenia i wygodne w użytkowaniu.
- Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić
- Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?
- Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy
- Jak dbać o krzesła ogrodowe?
Sprawdź również: Jak wybudować basen: Praktyczne wskazówki i porady
Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić
Na rynku dostępne są krzesła ogrodowe wykonane w bardzo różnej stylistyce – od najprostszych modeli z tworzyw sztucznych, przez nowoczesne krzesła metalowe aż po rustykalne propozycje stworzone z użyciem naturalnym materiałów, jak wiklina czy drewno. Wybierając wygląd krzeseł warto się kierować przede wszystkim swoim gustem, a także charakterem, w jakim utrzymany jest cały ogród. W minimalistycznie urządzonej, nowoczesnej przestrzeni świetnie sprawdzą się na przykład ogrodowe krzesła o odważnym designie, które będą stanowiły dodatkową ozdobę. Natomiast staromodny, tajemniczy ogród lepiej będzie komponował się z tradycyjnymi krzesłami składanymi wykonanymi z drewna lub modelami stworzonymi z ozdobnie kutego metalu. Zawsze można też postawić na maksymalnie dyskretne, uniwersalne propozycje (na przykład proste krzesła aluminiowe w neutralnych odcieniach), które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, bez względu na stylistykę, w jakiej jest on utrzymany.
Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?
Na rynku dostępny jest obecnie ogromny wybór krzeseł do ogrodu wykonanych z przeróżnych materiałów. Do najpopularniejszych należą aluminium, stal, drewno, polipropylen czy syntetyczny rattan. Nieco rzadziej wykorzystuje się ogrodowe krzesła z wikliny, ponieważ nie jest ona tak odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak pozostałe materiały. Generalnie można przyjąć, że trwałość krzeseł ogrodowych w podobnej jakości i klasie cenowej, zaprojektowanych z myślą o wykorzystaniu na dworze, będzie podobna bez względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Warto jednak pamiętać, że poszczególne substancje posiadają szczególne właściwości, które wpływają na ich trwałość w różnych warunkach. I tak metalowe krzesła będą najbardziej odporne na zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne, jednak mimo dobrych zabezpieczeń mogą po dłuższym czasie zacząć rdzewieć, jeżeli będą miały kontakt z wodą. Krzesła ogrodowe wykonane z drewna dobrze radzą sobie z wahaniami temperatury, ale przedłużająca się ekspozycja na wodę może powodować gnicie. Krzesła z tworzyw sztucznych są odporne na wodę, jednak bardziej podatne na niszczenie pod wpływem zmian temperatur czy zawartych w powietrzu zanieczyszczeń, a także na uszkodzenia mechaniczne. Warto również pamiętać, że różne materiały mają różną masę – najlżejsze są krzesła ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych, nieco cięższe są meble z drewna i aluminium, natomiast krzesła stalowe lub żelazne (zwłaszcza modele o solidniejszej konstrukcji) mogą już ważyć naprawdę sporo. Dobrze jest wziąć pod uwagę ten aspekt, jeśli planujesz często przenosić krzesła (na przykład składać je po każdym użyciu).
Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy
Składane krzesła do ogrodu pozwalają zaoszczędzić sporą ilość miejsca – po użyciu wystarczy złożyć je i schować, a do ich składowania nie potrzeba dużej ilości przestrzeni. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie dysponujesz zbyt dużą ilością miejsca w garażu lub szopie, ponieważ meble ogrodowe wykorzystuje się przede wszystkim w sezonie wiosennym i letnim, natomiast przez pozostałą część roku pozostają one zazwyczaj schowane. Kolejną zaletą jest duży wybór krzeseł składanych oraz ich niska cena, dzięki czemu na ich zakup mogą sobie pozwolić nawet mniej zamożne osoby. Natomiast do minusów składanych krzeseł można zaliczyć mniejszą trwałość (zużywanie się ruchomych elementów) oraz niższy stopień komfortu, który niektóre osoby mogą odczuwać po dłuższym korzystaniu z takich mebli. Składane krzesła ogrodowe są też mniej solidne i stabilne, przez co łatwiej się na nich przewrócić, zwłaszcza na nierównym podłożu.
Jak dbać o krzesła ogrodowe?
Większość krzeseł ogrodowych nie wymaga specjalnej troski z wyjątkiem chowania ich w suche, ciepłe miejsce na zimę lub w przypadku długotrwałych opadów deszczu. Wyjątek stanowią ogrodowe krzesła wykonane z drewna – potrzebują one regularnej impregnacji z wykorzystaniem specjalnych preparatów, a także odmalowania co kilka sezonów, jeżeli oryginalny lakier wyblaknie lub zacznie się łuszczyć. Drewniane krzesła ogrodowe są także bardziej narażone na negatywny wpływ wilgoci, pod której wpływem mogą zacząć gnić, dlatego podczas deszczu (a najlepiej po każdym użyciu) warto złożyć je w miejsce, gdzie panuje stosunkowo stała temperatura i wilgotność powietrza. Wszystkie krzesła do ogrodu, bez względu na materiał wykonania, należy regularnie czyścić przy użyciu środków przeznaczonych do pielęgnacji danego tworzywa – pomoże to uniknąć przebarwień i trudnych do usunięcia zabrudzeń.