Dobudówka do domu – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Data publikacji 10 grudnia 2021Budowa domu jest zwykle decyzją na całe życie, dlatego decydując się na postawienie takiej konstrukcji należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby – również odnośnie rozmiaru budynku. Niestety czasami nie sposób przewidzieć sytuacji, w której wybudowany dom nie pomieści wszystkich domowników, na przykład w przypadku nieplanowanego dziecka. W takim wypadku konieczna może okazać się dobudówka do domu, czyli dobudowanie jego nowej części. Dobudowa do domu może przyjąć wiele form, ale każda z nich wymaga odpowiednich formalności. Jak przygotować się do dobudówki?
Z tego artykułu dowiesz się:
- dobudówka do domu – wszerz czy wzwyż,
- dobudówka do domu i związane z nią formalności,
- dobudowa do domu – kto wydaje pozwolenie,
- ile kosztuje dobudowa do domu 50m2,
- czy w dobudówce można zamieszkać od razu po wybudowaniu.
Dobudówka do domu – wszerz czy wzwyż?
Wielu osobom dobudówka kojarzy się z poszerzaniem swojego domu. Istotnie tego typu dobudówki są najczęściej spotykane, a w niektórych przypadkach są one nawet jedyną możliwością na powiększenie domu.
- Niemniej od czasu do czasu można spotkać się z osobami rozbudowującymi swoje domy wzwyż, co nazywa się fachowo nadbudową domu. Taka dobudówka do domu ma wiele zalet, w końcu pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na działce, stworzyć dwukrotność dostępnej dotychczas przestrzeni, a wbrew pozorom nawet wydać znacznie mniej pieniędzy niż w przypadku rozbudowy domu wszerz.
- Jednak niezaprzeczalną wadą jest tu konieczność demontażu całego dachu, co często okazuje się bardzo kłopotliwe. Oczywiście raczej trudno byłoby mieszkać w domu, który jest w trakcie nadbudowy domu, czego nie można powiedzieć o budynkach rozbudowywanych wszerz.
Mieszkanie w stylu loft – jak je urządzić?
Dobudówka do domu i związane z nią formalności
Przepisy odnośnie dobudowywania dodatkowych pomieszczeń w domu potrafią się drastycznie zmieniać, jednak obecnie w większości przypadków nie potrzeba na to żadnego pozwolenia. Jest to jednak mocno względne, ponieważ i tak przed budową musimy złożyć do starostwa oświadczenie o chęci powiększenia domu, razem z projektem architektonicznym. Następnie trzeba poczekać aż 30 dni, a jeśli w tym okresie nie dostanie się odmowy, to można rozpocząć prace budowlane. Zatem można tu mówić o swego rodzaju „cichym pozwoleniu”, które jest po prostu brakiem odmowy.
Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku można sobie pozwolić na dobudówka do domu. Kwestią jest tu:
- wielkość działki,
- konstrukcja domu, ponieważ fundamenty nie zawsze są w stanie znieść dodatkowego obciążenia, a czasami podłączenie wszystkich instalacji do nowej części domu bez ich całkowitej wymiany okazuje się bardzo trudne lub niemożliwe.
- stan działki, zdarza się, że to sama działka nie nadaje się do rozbudowy, ponieważ gleba na wyznaczonym terenie mogłaby się osuwać.
Dobudowa do domu – Kto wydaje pozwolenie?
Zdarza się, że jednak należy złoży wniosek o dobudówka do domu. Odpowiedzialnym za wydanie pozwolenia jest urząd miasta lub gminy, który ma jurysdykcję nad danym obszarem. Wniosek o pozwolenie na dobudowę do domu powinien zawierać m.in.
- opis projektu,
- informacje o działce, na której ma być zrealizowana dobudowa,
- dane dotyczące inwestora i wykonawcy.
W przypadku dobudowy, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie bezpieczeństwa i zgodności z istniejącymi przepisami budowlanymi. Wydanie pozwolenia na dobudowa do domu to proces skomplikowany i czasochłonny.
Ostateczna decyzja o wydaniu pozwolenia zależy od wielu czynników, w tym od:
- zgodności projektu z lokalnymi przepisami,
- bezpieczeństwa budowy,
- zgodności z istniejącymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.
W przypadku, gdy pozwolenie zostanie wydane, inwestor musi pamiętać, że podczas realizacji projektu należy przestrzegać wytycznych określonych w pozwoleniu. W przypadku braku zgodności z tymi wytycznymi, inwestor naraża się na kary finansowe oraz na konieczność wykonania prac zgodnie z wytycznymi.
Ile kosztuje dobudowa do domu 50m2?
Koszt dobudowy do domu 50m2 może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:
- lokalizacja,
- materiały użyte do budowy,
- zakres prac,
- koszty robocizny.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt dobudowy do domu o powierzchni 50m2 jest lokalizacja, ponieważ:
- ceny materiałów budowlanych i robocizny mogą się różnić w zależności od regionu, w którym znajduje się dom,
- oraz lokalne przepisy i wymagania budowlane mogą znacznie wpłynąć na koszty budowy.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest zakres prac, ponieważ im więcej pracy tym wyższe koszty budowy. Dobudowa do domu o powierzchni 50m2 może obejmować różne prace, takie jak:
- wzniesienie nowych ścian,
- wykonanie fundamentów,
- doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy grzewczej.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość i rodzaj materiałów budowlanych użytych do budowy. Droższe materiały mogą znacznie zwiększyć koszt budowy, ale jednocześnie zwiększyć jakość i trwałość dobudówki. Przykładowo, dobudowa z cegieł będzie droższa niż z płyt warstwowych, ale zapewni lepszą izolację termiczną.
Koszty robocizny są kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na koszt dobudowy do domu o powierzchni 50m2. Cena za robociznę może znacznie się różnić w zależności od:
- regionu,
- doświadczenia,
- kwalifikacji pracowników.
Orientacyjnie, koszt dobudowy do domu o powierzchni 50m2 w Polsce może wynosić od 70 000 zł do nawet 150 000 zł. Jednakże, należy pamiętać, że koszt inwestycji będzie uzależniony od wymagań i oczekiwań inwestora. Przy planowaniu budowy należy także uwzględnić dodatkowe koszty, takie jak:
- koszt uzyskania pozwolenia na budowę,
- koszt projektu,
- koszt przeglądów technicznych,
- koszt ubezpieczenia budowy.
W celu uzyskania dokładniejszej wyceny kosztów budowy, warto skorzystać z usług specjalisty np. architekta lub kierownika budowy, którzy pomogą dokładnie określić koszty dobudówki do domu.
Czy w dobudówce można zamieszkać od razu po wybudowaniu?
Wiele osób uznaje to za niedorzeczne, jednak prawo zabrania, aby dobudówka do domu była używana bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych. Dopiero trzy tygodnie, a dokładnie 21 dni po powiadomieniu nadzoru budowlanego o tym, że rozbudowa domu została zakończona można myśleć o zamieszkaniu w dodatkowej części budynku.
Należy też pamiętać, że do wyżej wspomnianego oświadczenia o skończeniu prac budowlanych należy dołączyć również:
- oryginalny dziennik budowy,
- oświadczenia związane z bezpiecznym montażem wszystkich instalacji,
- kopię charakterystyki energetycznej domu po rozbudowie,
- a także oświadczenie kierownika budowy o legalnym przeprowadzeniu rozbudowy.
Aktywna eksploatacja dobudówki przed upłynięciem wcześniej wspomnianego okresu trzech tygodni jest nielegalna.
Rośliny trujące dla kota – wszystko co musisz wiedzieć