Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo bezpieczny dom

Bezpieczny dom to nie tylko alarm

Data publikacji 12 marca 2019

We własnym mieszkaniu chcemy czuć się wygodnie i bezpiecznie. Aby to było możliwe, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie.
Przede wszystkim na każdym piętrze domu powinny być zainstalowane czujniki dymu, czadu i jeśli mamy doprowadzony gaz – również czujniki gazu. Zobacz jak powinien wyglądać bezpieczny dom.

Sprzęt przeciwpożarowy

W łatwo dostępnym miejscu, znanym wszystkim domownikom, powinniśmy umiejscowić sprzęt przeciwpożarowy: gaśnice oraz koc gaśniczy – azbestowy lub z włókna szklanego. Koc gaśniczy służy do osłony przed działaniem płomieni. Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania takiego koca są pomieszczenia, gdzie znajdują się piece i paliwa, czyli kuchnia, garaż oraz piwnica. Niezbędne są również w zakładach pracy i przydomowych warsztatach.
W czasie gaszenia należy wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu oraz wyłączyć piec – jeśli jest włączony.
Koc gaśniczy należy wyjąć z futerału za uchwyty, następnie rozłożyć i przykryć nim źródło pożaru – od swojej strony – i pozostawić je przykryte aż do wystygnięcia. Można go również użyć do gaszenia palącego się ubrania.

Bezpieczne schody

Cokolwiek w mieszkaniu ulegnie awarii, czy to urządzenia elektryczne, czy piec gazowy, czy jakiekolwiek urządzenia mechaniczne – wszelkie te sprzęty powinny być jak najszybciej naprawione, aby nie zagrażały bezpieczeństwu użytkowania. Warto mieć w domu podstawowe narzędzia do naprawy, o ile potrafimy z nich bezpiecznie korzystać. Dobrze też zaopatrzyć się w uszczelki do kranów i wymieniać je na bieżąco, gdy tylko zajdzie potrzeba. Pozostawienie bowiem kapiących kranów w czasie, gdy śpimy lub wychodzimy albo wyjeżdżamy z domu, nie tylko zwiększy nasze rachunki za pobór wody, ale i może spowodować zalanie mieszkania – zarówno naszego, jak i sąsiadów mieszkających piętro niżej.

Bezpieczne sprzęty domowe

Należy zadbać również o bezpieczeństwo na schodach. Poszczególne schodki powinny być w doskonałym stanie – bez uszczerbków, ani ruchomych desek. Nie powinny być śliskie i koniecznie muszą być dobrze oświetlone. Tak samo drabiny użytkowane na terenie domu, czy ogrodu, powinny posiadać wszystkie szczeble – koniecznie mocno umocowane.

Jeśli nie jesteśmy pewni wytrzymałości naszej instalacji elektrycznej, nie powinniśmy w mieszkaniu włączać zbyt wielu urządzeń elektrycznych naraz. A uszkodzoną lub niewydolną instalację należy oczywiście wymienić.

Bezpieczna podłoga antypoślizgowa

Zarówno w łazience, jak i w kuchni, wskazane są płytki antypoślizgowe, na co należy zwracać uwagę już w momencie ich zakupu. Większość wypadków domowych zdarza się właśnie w łazience, gdzie jest dużo wilgoci zwiększającej śliskość podłogi.

Dla większego bezpieczeństwa naszego domostwa, warto również zainstalować w mieszkaniu oraz garażu alarm przeciwwłamaniowy oraz zabezpieczyć okna i drzwi specjalnymi zamkami antywłamaniowymi.

Moskitiery i rolety

A przeciwko niechcianym fruwającym, bzyczącym „gościom” warto zaopatrzyć się w moskitiery. Istnieją zapachy, które odstraszają owady i wszelkie domowe szkodniki. Na przykład na półkach kuchennych można zawiesić kilka gałązek mięty lub wrotyczu. Zioła te odstraszają mrówki. Natomiast komary nie lubią zapachu kamfory, goździków, liści pomidorów oraz olejku z drzewa herbacianego. Z kolei zapach olejku cedrowego pomoże pozbyć się z domu komarów, karaluchów i much.

Dbanie o bezpieczeństwo swojego domu wymaga trochę zabiegów, ale warto. Dzięki temu możemy czuć się w nim komfortowo, i co najważniejsze – spokojnie.

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?