Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych

Data publikacji 12 marca 2020

Odnawialne źródła pozyskiwania energii zyskują ostatnio na dużej popularności. Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań jest fotowoltaika. Wiele osób skuszonych szeroką gamą dofinansowań i dotacji decyduje się na inwestycję we własną małą elektrownię pozwalającą zamienić energię słoneczną na prąd elektryczny. Nie jest to tani zakup, ale ze względu na ciągle rosnące ceny prądu zwraca się po maksymalnie siedmiu latach, a dodatkowo podnosi wartość nieruchomości, na której system paneli jest zainstalowany. Montażem takiej instalacji powinna zająć się wyspecjalizowana firma posiadająca doświadczenie w doborze materiałów i posiadająca wykwalifikowanych pracowników. Nie wolno zapominać o serwisie, który chociaż rzadko, to jednak bywa przydatny.

Inwestycja na lata

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja powinna służyć co najmniej ćwierć wieku. Niestety czasami występują błędy w instalacjach fotowoltaicznych, które zmniejszają wydajność i żywotność systemu. Niektóre niedociągnięcia mają miejsce już na poziomie projektu. Jeżeli audyt energetyczny został źle wykonany lub w ogóle go zaniechano powstanie błędne oszacowanie zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To, z kolei wpłynie na projekt instalacji, która będzie albo za duża, albo za mała i nie pokryje potrzeb klienta. Kolejne uchybienie może wynikać ze złego rozpoznania budynku, na którym mają stanąć panele słoneczne.

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych na poziomie projektu mogą wynikać ze złego oszacowania nachylenia dachu, stopnia jego nasłonecznienia lub zacienienia. Prowadzi to do złych wyliczeń parametrów paneli, co prowadzi do dużej nadwyżki ich powierzchni, za którą klient przepłaci, lub niedoboru i spadku ich wydajności. Taka pomyłka może również pociągać za sobą złe dobranie samych paneli pod względem ich światłoczułości. Inne błędy w instalacjach fotowoltaicznych wiążą się z samych montażem paneli. Zainstalowanie ich pod złym kątem spowoduje spadek wydajności – nie będą pobierały tyle promieni słonecznych ile by mogły. Kolejny błąd to niewłaściwe, niefachowe umocowanie paneli do stelaża. Takie niedopatrzenie może być bardzo niebezpieczne, gdyż źle przymocowane panele przy silnym wietrze mogą zostać zdmuchnięte z dachu i uszkodzić mienie lub co gorsza ludzi. Dlatego bardzo istotne jest aby mocowania podjęła się wyspecjalizowana i doświadczona ekipa. Warto nadmienić, że błędy w instalacjach fotowoltaicznych rzadko dotyczą sprzętu lub materiału a prawie zawsze wynikają z tak zwanego czynnika ludzkiego. Pośpiech, niedokładność i brak skrupulatności prowadzą do niewłaściwego projektu, który już na wstępie powoduje, że instalacja jest nieodpowiednia do miejsca i przeznaczenia. Niedoświadczenie i brak wiedzy ekipy montażowej może skutkować tym, że system zostanie źle połączony ze sobą lub nieprawidłowo podpięty do sieci elektroenergetycznej. Bardzo istotne jest zatem kontrolowanie powstawania i montażu paneli, aby możliwe błędy w instalacji fotowoltaicznej maksymalnie wykluczyć i odpowiednio wcześnie poprawić.

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?