Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo bramy

Bramy szybkobieżne do przemysłu spożywczego ze stali nierdzewnej INOX z atestem higienicznym PZH

Data publikacji 6 stycznia 2021

Szeroko rozumiany przemysł spożywczy to nie tylko mniejsze i większe sklepy, markety czy supermarkety gdzie codziennie robimy zakupy. To również centra dystrybucji oraz zakłady produkcyjne. Z uwagi na specyfikę branży ich budowa oraz wyposażenie musi spełniać określone dość rygorystyczne wymogi, głównie sanitarne. Dotyczy to również bram szybkobieżnych.

Mimo ogólnie mało sprzyjającej sytuacji gospodarczej szeroko rozumiana branża przemysłowa jest jedną z nielicznych, która notuje wzrosty. Dzieje się to również dzięki zachowaniu odpowiednich norm sanitarnych oraz rozwiązań, które ograniczają rozwój niekorzystnych czynników oraz ułatwiają sprzątanie, utrzymanie porządku. Jednym z takich rozwiązań, które jest coraz bardziej doceniane są bramy szybkobieżne.

To właśnie one znacząco wpływają na komfort pracy, sprawne przemieszczenie się między poszczególnymi obszarami zakładu, relokację towarów. Bramy szybkobieżne zapewniają również odpowiednie warunki pracy poprzez ograniczenie przeciągów, wahania temperatury, działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.


Bramy szybkobieżne dla przemysłu spożywczego – jakość wykonania, łatwość obsługi i atest higieniczny to cechy sprawiające, że tego typu rozwiązania idealnie wpasowują się w potrzeby zakładów tej branży.

Chcąc zapewnić komfort pracy np. w zakładzie produkującym żywność zdecydowanie warto stawiać na rozwiązania solidne i estetyczne, ale również łatwe w utrzymaniu czystości oraz pozwalające na sprawną dezynfekcję i przede wszystkim spełniające normy higieniczne Państwowego Zakładu Higieny. Obserwując różnego typu zakłady widzimy, że jednym z powszechnie stosowanych materiałów (np. do produkcji maszyn i urządzeń) jest stal – ocynkowana lub nierdzewna. Dla przemysłu spożywczego dedykowane są bramy szybkobieżne, których kurtyna wykonana jest z nowoczesnego PCV, natomiast pozostałe elementy, chociażby rama, obudowa wału, ze stali INOX. Alternatywnym rozwiązaniem może być stal ocynkowana malowana proszkowo, obniżająca nieco koszty inwestycji. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie przez bramę odpowiedniego atestu higienicznego.

Wykonanie konstrukcji bramy ze stali umożliwia przede wszystkim łatwą pielęgnację. Stal, która jest malowania proszkowo posiada powłokę odporną na wilgoć, działanie czynników atmosferycznych, korozję, osiadanie oraz rozprzestrzenianie się pleśni, grzybów, bakterii, drobnoustrojów. Brama może być z powodzeniem czyszczona w sposób standardowy bądź z wykorzystaniem myjki parowej.


Bramy szybkobieżne samonaprawialne, czy faktycznie jest to rozwiązanie na tyle innowacyjne, że możemy je określić przełomowym w aspekcie niezawodności ?

W branży spożywczej bramy szybkobieżne narażone są na intensywne użytkowanie oraz uszkodzenia ze strony np. wózków widłowych przewożących towary. W przypadku uderzenia wózka w bramę o standardowej konstrukcji będziemy mieli do czynienia z jej wypadnięciem z prowadnic, blokadą i koniecznością naprawy, a co za tym idzie przerwania pracy. W przypadku bram szybkobieżnych samonaprawialnych mamy do czynienia z elastyczną konstrukcją kurtyny ze specjalnym systemem zamków na brzegach płaszcza, który powoduje bezpieczne wypięcie płaszcza z prowadnic, a następnie po chwili samoczynnie jego wprowadzenie do tychże prowadnic i kontynuację bezawaryjnej pracy jakby nic się nie stało. To w istocie rozwiązanie przełomowe w odniesieniu do konwencjonalnych bram, dla których taka funkcjonalność technologicznie nie jest osiągalna. Nie ma więc konieczności wzywania serwisu, wymiany bramy, ponoszenia dodatkowych kosztów, a samo rozwiązanie bezapelacyjnie można określić rewolucyjnie innowacyjnym. Co za tym idzie, nie mamy również problemów z blokadą ciągów komunikacyjnych i wstrzymaniem pracy.

Plusem tego rodzaju bram jest również bezobsługowość, która wpływa na komfort pracy. Pojazdy poruszające się po zakładzie mogą przez bramy przejeżdżać płynnie, gdyż operatorzy nie muszą za każdym razem korzystać schodzić z wózka otwierając bramę z konsoli przyciskowej. Nie muszą nawet korzystać z pilotów. Wystarczy zastosowanie pętli indukcyjnej lub radarów i praca staje się wybitnie komfortowa.

Na jakie akcesoria przy wyborze bramy szybkobieżnej warto postawić i czy faktycznie takie dodatki jak radar i pętla indukcyjna zrewolucjonizowały ten produkt ?

Pętla indukcyjna to obszar wytyczony  specjalnie ułożonym przewodem elektrycznym w posadzce (najczęściej z jednej i drugiej strony bramy) zakończony detektorem czyli urządzeniem odbierającym sygnał elektryczny. Pętla działa na zasadzie  pola elektromagnetycznego wytwarzanego poprzez wprowadzenie w rejon wytyczonego przewodami obszaru – elementu metalowego np. wózka widłowego, wózka paletowego itp, a nawet obuwia z metalowymi noskami. Czułość działania pętli jest regulowana  i dostosowana do potrzeb klienta. Wjeżdżając wózkiem widłowym w wyznaczony obszar następuje otwarcie bramy.

Radar zaś to urządzenie montowane nad bramą, które wykrywa (podobnie jak czujka alarmu) wszystkie obiekty poruszające się w pewnym obszarze bramy, przekazując tym samym impuls do centralki sterującej, co powoduje w następstwie otwarcie bramy. W zaawansowanej technologii istnieje możliwość rozróżniania ruchu zbliżającego się, oddalającego oraz ruchu poprzecznego. Specjalne radary mikrofalowe lub selektywne rozróżniają również wielkość przedmiotów weryfikując tym samym możliwość przejazdu np. tylko dla wózka, a nie przejścia dla człowieka. Wszystkie te rozwiązania są na wskroś nowoczesne i w niepodważalny sposób podnoszą komfort i bezpieczeństwo we wszelkiego typu zakładach pracy wyposażonych w bramy szybkobieżne.  

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?