Dachy i stropodachy. Jaki rodzaj zadaszenia wybrać?
Data publikacji 28 marca 2020Budując nowy dom, szukamy jak najlepszych rozwiązań. Chcemy, aby służył nam on przez długie lata, robimy więc wszystko aby uniknąć usterek. Ważne jest już więc odpowiednie wylanie fundamentów, doskonałe wzmocnienie ścian czy wybranie odpowiednio trwałych materiałów. Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. Można powiedzieć, że jest to najważniejsza część każdego domu. Musi być on trwały i doskonale izolować przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy temperaturą. Istnieją dwa główne rodzaje zadaszenia- dachy i stropodachy. Która opcja będzie odpowiednia dla naszego budynku?
Dachy i stropodachy
Dachy mogą mieć różne kształty. Te bardziej nachylone sprawdzą się w miejscach, gdzie często pada śnieg albo deszcz. Płaska konstrukcja sprawiłaby, że mogłoby dojść do gromadzenia się wody, a w konsekwencji zawalenia lub znacznego uszkodzenia dachu. Jeśli jednak decydujemy się na nią, musimy zapewnić szczelniejsze materiały do pokrycia. Najczęściej dachy składają się z drewnianej lub żelbetonowej konstrukcji nośnej, izolacji, podkładu oraz pokrycia wierzchniego. Możemy spotkać się z dachami krokwiowymi, jętkowymi albo płatwiowo- kleszczowymi. Najlepiej, jeśli ich kładzenie zlecimy specjaliście. Chociaż nie jest to tanie rozwiązanie, będziemy mieli gwarancję jakości i w razie problemów łatwiej będzie o naprawę.
Innym rodzajem zadaszenia są stropodachy, inaczej nazywane dachami płaskimi. Są one połączeniem tradycyjnego dachu i stropu. Ich kąt nachylenia waha się od 0 do 15 stopni. Odpowiednio wzmocnione, zapewniają skuteczną ochronę przed temperaturą, obciążeniami spowodowanymi gromadzeniem się opadów czy uszkodzeniami eksploatacyjnymi. Były popularne w przeszłości, jednak zaczęto z nich rezygnować z powodu wypadków. Od niedawna znowu się do nich wraca. Prawdopodobnie ze względu na lepszą jakość materiałów, z których są wykonywane. Stropodach składa się najczęściej z konstrukcji nośnej, izolacji, warstwy nadającej mu spadek oraz pokrycia. Stropodachy mogą być zarówno nieocieplane (w magazynach lub wiatach) albo ocieplane (w domach, biurowcach). Wśród tych pierwszych wyróżnia się stropodachy pełne, które nie zapewniają ciepła ze względu na problem odprowadzania pary wodnej. Inne rodzaje stropodachów to stropodachy wentylowane, w których to istnieje przestrzeń między stropem a dachem, gdzie jest odprowadzana para wodna oraz stropodachy odwrócone, które w apartamentowcach mogą być używane jako parking samochodowy lub ogród. Warto wiedzieć, że stropodachy są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż tradycyjne dachy.
Wybierając odpowiednie zadaszenie powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak cena, trwałość, region w którym się znajdujemy oraz użyteczność. Nie powinniśmy oszczędzać na materiałach, gdyż użycie tych gorszej jakości może sprawić, że w przyszłości wygeneruje się znacznie więcej kosztów. Nie chcemy też, aby co chwilę zalewała nas woda lub powstał grzyb na ścianie przez nieszczelności. Warto wybrać odpowiednią firmę, która profesjonalnie dobierze dla nas rodzaj i odpowiedni kąt dachu.