Eksploatujesz wózek widłowy? Nie zapomnij o istotnych dokumentach
Data publikacji 23 czerwca 2021Bez wątpienia dobry wózek widłowy Toyota może ułatwić codzienną pracę na magazynie, w sklepie czy też w firmie produkcyjnej. Sprawny wózek może w znacznym stopniu zwiększyć wydajność pracy w firmie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by był on eksploatowany w sposób prawidłowy i by miał wszystkie niezbędne dokumenty. O czym należy pamiętać?
Dziennik konserwacji
Podstawowym dokumentem, jaki musi mieć każdy właściciel wózka widłowego Toyota (https://cwwblum.com/vehicle/toyota-02-8fgf15/), jest dziennik jego konserwacji. W tym dokumencie znajdują się wszystkie informacje na temat:
– napraw,
– wymiany części lub ich układów,
– modernizacji,
– przeglądów wózka.
Mówiąc krócej, w dzienniku konserwacji znajduje się cała historia tego, jak dbano o wózek widłowy Toyota. Dzięki temu dużo łatwiej jest określić jego rzeczywisty i aktualny stan. W dzienniku muszą się też znaleźć ogólne informacje na temat samej maszyny oraz jej właściciela. Dobry dziennik konserwacji powinien być prowadzony przez konserwatora, który podczas przeprowadzania każdego kolejnego przeglądu umieszcza w nim informacje na temat stanu licznika, datę wykonania przeglądu oraz datę następnego, dokładny zakres wykonanych czynności. Dzięki temu w tym dokumencie zbiera się wszystkie informacje, które mogą być potrzebne do oceny aktualnego stanu wózka, bezpieczeństwa jego użytkowania oraz ewentualnej wartości.
Książka eksploatacji
Ten dokument powinien być uzupełniany codziennie przez operatora wózka widłowego. Muszą się znaleźć w nim wszystkie informacje na temat tego, co danego dnia działo się z wózkiem.
Czasami nazywa się ją inaczej np.
– książka pracy wózka,
– dziennik pracy wózka,
– dziennik codziennej eksploatacji,
– karta ruchu maszyny.
Książka eksploatacji to dokument wewnątrzzakładowy, stąd w jego prowadzeniu jest trochę większa dowolność, niż w przypadku oficjalnych dokumentów urzędowych. Zwykle operator wózka umieszcza w książce kilka podstawowych informacji, czyli dzień i godzinę rozpoczęcia pracy oraz stan licznika wózka w tym momencie, a na koniec dnia – godzinę zakończenia pracy oraz aktualny stan licznika. Dzięki temu można monitorować pracę maszyny każdego kolejnego dnia. Wózek widłowy Toyota zwykle jest w ciągłym ruchu. Skoro jest niezbędny do pracy, to musi też być zawsze sprawny i gotowy do użytku. Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji jest więc niezbędne do tego, by mieć pewność, że wózek jest sprawny i gotowy do działania. Właśnie dlatego prawidłowo uzupełniona książka eksploatacji wózka oraz dziennik jego konserwacji powinny znaleźć się w każdej firmie i dla każdej maszyny.