Ile kosztuje tokarka, sprężarka, frezarka, zgrzewarka…? Koszty maszyn produkcyjnych w 2022
Data publikacji 25 lutego 2022Każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów, potrzebuje odpowiednich maszyn. To dzięki nim możliwe jest zautomatyzowanie i przyśpieszenie procesu produkcji, wyeliminowanie wielu błędów, a w rezultacie zwiększenie efektywności. Poszczególne urządzenia tworzą wspólnie linię produkcyjną, której schemat może różnić się w zależności od charakteru przedsiębiorstwa i tego, co produkuje. Z jakimi kosztami może się zatem wiązać zakup poszczególnych maszyn produkcyjnych?
Czym są maszyny produkcyjne?
Maszyny produkcyjne to urządzenia, które wykorzystywane są w firmach zajmujących się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów. Takie urządzenia są niezbędne, aby przedsiębiorstwa z bardzo wielu branż mogły sprawnie funkcjonować. To, jakie maszyny należy zakupić, zależy od tego, co dana firma ma zamiar produkować. Przykładowo dla przemysłu spożywczego będą to m.in. maszyny dozujące i pakujące.
Aby wykorzystać w pełni potencjał maszyn produkcyjnych, należy stworzyć odpowiednio zaprojektowaną linię produkcyjną. Koszt takiej linii może wynosić nawet kilka lub kilkadziesiąt milionów złotych, w zależności od skali przedsiębiorstwa. Chcąc zaoszczędzić na tego typu urządzeniach, można szukać używanych egzemplarzy, które w dalszym ciągu działają bez zarzutu. Jeśli chcesz zainwestować w rozwój firmy, używane maszyny do produkcji przeglądaj na sprzedajemy.pl, bez wątpienia znajdziesz tam mnóstwo godnych uwagi ogłoszeń.
Ile kosztuje tokarka, sprężarka, frezarka, zgrzewarka…?
Nie jest łatwo podać ceny konkretnych maszyn wykorzystywanych do produkcji, takich jak tokarka, sprężarka, czy zgrzewarka. Na ich wartość wpływa bowiem stan techniczny, poziom zaawansowania technologicznego, marka oraz wiele innych kwestii. Dla przykładu możemy podać, iż ceny tokarek tej samej firmy mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Małe zakłady produkcyjne, które nie dysponują naprawdę dużym budżetem, zapewne chętnie rozważą zakup używanych maszyn, które są w dobrym stanie i mogą posłużyć im jeszcze wiele lat. Tego typu inwestycji dokonuje wielu przedsiębiorców, dzięki czemu mają szansę na rozwój, a w przyszłości zaprojektowanie dopasowanej do ich potrzeb, w pełni profesjonalnej linii produkcyjnej.
Koszty linii produkcyjnych
Planując stworzenie linii produkcyjnej, należy mieć na uwadze, że jej koszty to nie tylko same maszyny, ale też roboty, podajniki, przenośniki itp. Do wyboru są dwie skrajne opcje budowy linii produkcyjnej, określane jako „high-tech” oraz „low price”. Każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety, a wybór będzie zależał przede wszystkim od budżetu przedsiębiorstwa, który może zostać na taki cel przeznaczony oraz innych możliwości finansowania, w tym kredytów lub leasingów. Należy jednak mieć świadomość, że im bardziej będziemy starali się zmniejszyć koszty, tym bardziej wzrośnie konieczność udziału pracowników w procesie produkcji, a co za tym idzie, będzie on wolniejszy oraz obciążony dodatkowymi kosztami w postaci np. obowiązkowych badań, kursów oraz szkoleń.