Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Jak ocieplić dach?

Data publikacji 11 kwietnia 2020

Wnętrza naszych domów odcinają nas od świata zewnętrznego. W pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza zimą, panuje zupełnie inna temperatura niż na zewnątrz. Połać dachu to powierzchnia, na której dochodzi do wymiany ciepła domu z otoczeniem. Niekiedy nawet 25-30 procent utraty ciepła dokonuje się poprzez dach. W czasach, gdy coraz popularniejsze stają się domy energooszczędne, ocieplenie dachu może być sprawą priorytetową. Przede wszystkim jednak dobrze ocieplony dach odwdzięczy się nam zmniejszeniem opłat za ogrzewanie domu.

Ocieplenie dachu

Ocieplanie dachu przeważnie wykonywane jest zaraz po ukończeniu prac dekarskich i wykonuję je albo firmy dekarskie albo firmy zajmujące się robotami wykończeniowymi.
Do ocieplenia wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną skalną lub szklaną. Można też wykonać ocieplenie płytami styropianowymi, płytami z pianki poliuretanowej, metodą natrysku pianki poliuretanowej lub celulozowego granulatu. Płyty styropianowe można układać ponad krokwiami co eliminuje utratę ciepła przez krokwie. Zarówno styropian jak i poliuretan mają małą paroprzepuszczalność i mniejszą ognioodporność (ulegają stopieniu lub zwęgleniu).
Wełna mineralna jest najpopularniejsza z kilku powodów. Jest to materiał, który jest przystępny cenowo, a sposób prawidłowego wykonania ociepleń dachu jest bardzo powszechny wśród ekip budowlanych, w związku z czym jest mniejsze ryzyko popełnienia błędów. Wełna mineralna ma znakomite właściwości izolacji termicznej, tłumi hałas, jest odporna na wysokie temperatury i zawilgocenie i jest niepalna. Ponadto wełna mineralna jest sprężysta, łatwo ją dopasować do kształtu dachu i wypełnić nią przestrzeń pomiędzy krokwiami.

Czym ocieplić dach?

Dostępne w sprzedaży maty wełny o grubości 15 cm idealnie pasowały do standardowej grubości krokwi. Tak wykonywane ocieplenie powodowało powstawanie tak zwanych mostków termicznych – dom tracił ciepło poprzez krokwie. Obecne normy wymagają ocieplenia dwuwarstwowego – jedna warstwa wypełnia przestrzeń pomiędzy krokwiami, a druga – poniżej. Zalecana grubość ocieplenia wełną mineralną wynosi przeważnie od 25 do 30 cm w zależności od współczynnika przepuszczalności cieplnej materiału. Warto pamiętać o tym, że drobinki wełny mogą wnikać do naszych płuc, a jej włókna powodują podrażnienia skóry. Podczas prac z wełną mineralną należy stosować maseczki przeciwpyłowe, okulary, rękawice i stroje ochronne.
Ocieplenie powinno być wykonane przy odpowiedniej pogodzie, tak aby warstwa izolacyjna nie wchłonęła wilgoci przed jej zabezpieczeniem. Prace wykonuje się przy dodatniej temperaturze i małej wilgotności powietrza.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z poddaszem nieużytkowym, powinno się ocieplić jedynie strop ostatniej kondygnacji, a nie połać dachu.
Wiele osób mieszkających w już istniejących budynkach decyduje się docieplić dach, żeby zmniejszyć straty ciepła. Samo ocieplenie dachu nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń. Jeżeli jednak będzie to związane ze zmianą kształtu dachu, wysokością kalenicy ponad poziom gruntu, zmianą kąta nachylenia połaci dachowej lub zmianą powierzchni użytkowej budynku, wówczas konieczne będzie staranie się o pozwolenie na budowę we właściwym urzędzie.

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?