Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo jak zabezpieczyć taras przed wodą?

Jak zabezpieczyć taras przed wodą? Hydroizolacja

Data publikacji 19 lutego 2019


Balkony i tarasy to te elementy konstrukcyjne danego budynku, które zwykle konstruowane są w ten sposób, że wystają poza jego obrys. Z tego też powodu tarasy/balkony narażone są na działanie różnorodnych warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury, a także wilgoć powodują, że należy szczególnie pieczołowicie i regularnie dbać o tzw. hydroizolację tych powierzchni. Nieprawidłowe zabezpieczenie tarasu czy balkonu, będzie niestety skutkować pojawieniem się wilgoci, odpadaniem położonych płytek, czy nawet pękaniem płyty betonowej.

Dlaczego tak ważna jest hydroizolacja tarasu lub balkonu?

Jednym z głównych warunków trwałości tarasów lub balkonów jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci i wody w głąb ich konstrukcji. Proces ten nazywany jest hydroizolacją. Hydroizolacja tarasu czy balkonu to swoista bariera przed przenikaniem wody i wilgoci do tych elementów, aczkolwiek działanie to stanowi również ochronę przed korozją całej płyty konstrukcyjnej, przeciekami, a także przed rozwojem różnego rodzaju mikroorganizmów (bakterii, grzybów czy pleśni).

Metody hydroizolacji tarasu

Aby hydroizolacja tarasu lub balkonu się powiodła, a uszczelnienie zachowało swoje właściwości i latami zabezpieczało te elementy, bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Przed przystąpieniem do hydroizolacji powinno uwzględnić się następujące kryteria:

  • rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon lub taras)
  • oraz zakres pracy podłoża (im większa powierzchnia do zabezpieczenia, tym bardziej elastyczne powinny być zastosowane materiały).

Elastyczne materiały to podstawa

Elastyczne materiały są szczególnie ważne do zastosowania w miejscach, w których występują znaczne naprężenia konstrukcyjne. Materiały te sprawdzą się także np. przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą. Co więcej, zastosowanie wszelkiego rodzaju preparatów, które mają zdolność mostkowania rys, zapewni dużą szczelność w przypadku np. pojawienia się zarysowań lub gdy sztywna powłoka pęknie i pozwoli wniknąć w jej głąb wilgoci. Tak więc, aby hydroizolacja się powiodła, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów o bardzo wysokiej jakości.

Położenie tarasu lub balkonu

Nie bez znaczenia jest również położenie tarasu lub balkonu. Podczas hydroizolacji znaczenie ma fakt, czy dana konstrukcja jest nadziemna, czy położona na gruncie, a również to, czy pod nią znajdują się jakieś pomieszczenie. To bardzo ważne, bo prawidłowe wykonanie hydroizolacji balkonu lub tarasu, ochroni pomieszczenia przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji. Przedostanie się wody do wnętrza danej konstrukcji, jest tragiczne w skutkach, ponieważ powoduje m.in. zawilgocenie sufitu, a także tworzenie wewnątrz budynku odpowiednich warunków dla rozwoju tzw. korozji biologicznej, czyli np. grzybów i pleśni.

O czym warto pamiętać?

Bardzo ważne jest, by uwzględnić różne wielkości i kształty balkonów i tarasów, a także wziąć pod uwagę różne ich konstrukcją, co znacząco wpływa na sam sposób wykonania hydroizolacji i dobór odpowiednich materiałów.

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?