Jaką wełnę mineralną wybrać?
Data publikacji 4 lipca 2022W ostatnim czasie zima w Polsce zaskakuje nas coraz to mocniej. Koszty związane z ociepleniem budynków mieszkalnych nie należą do najprzyjemniejszych. Ludzie wolą więc zainwestować w odpowiednią izolację budynków, aby w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za prąd, gaz czy też materiał opałowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z najlepszych materiałów do izolowania cieplnego budynków, jakim jest wełna mineralna.
Dach i poddasze z najlepszym ociepleniem
Ocieplenie domu to niemałe przedsięwzięcie którego bez wątpienia warto się podjąć. Jednym z najpopularniejszych materiałów jaki jest tutaj wykorzystywany, to wełna oraz styropian. Przy elementach takich jak dach i poddasze, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wełna mineralna. Najczęściej jest tutaj stosowana wełna mineralna skalna. Układa się ją w postaci zabezpieczonych płyt na krokwiowych lub po prostu między krokwiowo. Do montażu nie używamy tutaj kołków ani klejów, jest to montaż bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto powierzyć to zadanie specjaliście w tej właśnie branży, aby zrobił to jak dokładniej. W przeciwnym wypadku może dojść do tego, efekt końcowy czyli izolacja ciepła nie będzie już tak skuteczna.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru wełny mineralnej?
Na początku przedsięwzięcia na pewno większość z nas zada sobie pytanie, jaką wełnę mineralną wybrać. Wybór ten dla początkującego amatora budownictwa może nie być najprostszym. Przede wszystkim należy zwrócić tutaj uwagę na właściwość jaką jest jej niepalność. Produkt ten powinien być więc oznaczony klasą A1, co oznacza, że nie przyczynia się on do rozwoju ognia.
Nie mniej ważny jest tutaj współczynnik przewodzenia ciepła. Najlepiej oczywiście będzie wówczas, kiedy będzie on jak najwyższy. Warto przy zakupie podpytać o to pracownika. Zakup słabej jakości materiałów kiedy chcemy aby były one inwestycją na lata nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Koszty związane z instalacją wełny mineralnej
Całość kosztów jakie musimy przeznaczyć na montaż i zakup wełny mineralnej nie jest najniższy, ale zdecydowanie z czasem się nam zwróci. Cena wełny zależy od jej właściwości. Zazwyczaj są to koszty rozpoczynające się od 30 zł/m2.
Jeżeli chodzi o koszty robocizny, niestety ciężko będzie je tutaj określić. Powinny jednak znaleźć się w okolicy 80-100 zł za m2. Nie warto jednak tutaj oszczędzać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór pracowników z większym doświadczeniem niż amatorów w tej branży.