Strona główna
Ogrzewanie
Tutaj jesteś
Ogrzewanie zastosowania kotłów co

Jakie są rodzaje i zastosowania kotłów CO?

Data publikacji 9 października 2018


Aby dobrze wybrać kocioł centralnego ogrzewania, warto poznać główne rodzaje tego ważnego elementu instalacji. Znaczenie mają także ich podstawowe parametry. Dostępne w sprzedaży urządzenia różnią się m.in. sposobem podgrzewania ciepłej wody, metodą doprowadzania powietrza oraz typem stosowanego paliwa. W zależności od rodzaju wybranego rozwiązania, różne mogą być także zastosowania kotłów CO.

Kotły centralnego ogrzewania wiszące i stojące

Poszczególne rodzaje kotłów CO różnią się przede wszystkim typem budowy. Modele wiszące wybierane są coraz chętniej, głównie ze względu na mniejsze gabaryty oraz niższą cenę. Kotły te posiadają wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej, podczas gdy w przypadku urządzeń stojących trzeba je dokupić. Istotną przewagą kotłów wiszących nad stojącymi jest ponadto obecność palników, które pozwalają na płynne regulowanie mocy – dzięki temu mogą szybko dopasować swoją wydajność do dynamicznie zmieniającego się poziomu zapotrzebowania na ciepło. Atutem kotłów stojących jest natomiast bardzo duża trwałość – modele z wymiennikami żeliwnymi są w stanie wytrzymać ponad dwadzieścia lat eksploatacji.

Kotły CO jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Kocioł jednofunkcyjny umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania. Każde takie urządzenie może być jednak połączone z zasobnikiem c.w.u, co pozwala na uzyskanie wygodnego systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę. Kotły jednofunkcyjne występują zarówno w wersji wiszącej, jak i stojącej. W tym drugim przypadku stosuje się specjalne zasobniki. Kotły wiszące mogą być natomiast łączone z różnymi typami zasobników, zwykle wieszanymi obok lub tuż pod urządzeniem. Modele dwufunkcyjne produkowane są głównie w wersji wiszącej. Znajdują zastosowanie zarówno w ogrzewaniu domów, jak i indywidualnym podgrzewaniu wody. Zajmują mniej miejsca i zwykle stanowią mniejszą inwestycję, niż standardowy układ kotła z zasobnikiem. Modele z zasobnikiem wbudowanym zapewniają natomiast wyższy komfort zaopatrzenia w ogrzaną wodę. Po odkręceniu jest ona początkowo dostarczana z zasobnika, a do jej przygotowania w systemie przepływowym kocioł przystępuje dopiero po opróżnieniu zapasu.

Kotły centralnego ogrzewania z zamkniętą komorą spalania

Modele kotłów z komorą zamkniętą zasysają powietrze do spalania z zewnątrz – w przeciwieństwie do urządzeń otwartych, które pobierają je z pomieszczenia. W tym celu wykorzystywany jest przewód niezależny lub rurowy przewód koncentryczny, w którym spaliny wypływają stronę wewnętrzną. Kotły z zamkniętą komorą spalania stosowane są w:

  • kuchniach,
  • łazienkach,
  • pomieszczeniach z utrudnionym doprowadzaniem powietrza z zewnątrz.

W ten sposób uniknąć można zarówno wyziębiania wnętrz, jak i wywoływania nieprzyjemnych przeciągów. Zaletą takiego rozwiązania jest również obecność wentylatora, który wymusza wypływanie spalin. Nie jest konieczne podłączanie kotła do komina tradycyjnego, ponieważ nieczystości wyprowadzać można przez dach lub ścianę za pomocą krótkiego przewodu.

Kotły CO kondensacyjne

Kotły kondensacyjne powstają przede wszystkim jako modele wiszące. Z wyglądu praktycznie nie odbiegają od tradycyjnych urządzeń, jednak przewyższają je pod względem sprawności – nawet o kilkanaście procent. Wynika to z odpowiedniej konstrukcji oraz opcji odzysku skraplania zawartego w spalinach ciepła, które w przypadku zwykłych modeli wydostaje się przez komin. Kotły kondensacyjne wyróżniają się również szerokim zakresem regulacji, dzięki któremu mogą być wykorzystywane do szybkiego podgrzewania wody o wymaganej temperaturze – najwyższą sprawność uzyskują jednak przy stosunkowo niskich wartościach. W domach jednorodzinnych stosuje się zwykle modele z palinkami, które pozwalają na dostosowanie mocy do aktualnego zapotrzebowania.

Kotły centralnego ogrzewania olejowe i elektryczne

Wybór kotłów olejowych jest zauważalnie mniejszy, niż ma to miejsce wśród modeli gazowych. Większość z nich to urządzenia stojące i jednofunkcyjne, przystosowane do pracy z zasobnikiem wolnostojącym c.w.u. Występują także kotły olejowe kompaktowe, posiadające wbudowany zasobnik. Modele dwufunkcyjne spalające olej posiadają w swojej ofercie jedynie specjalistyczne firmy. Mniej popularne są także kotły elektryczne – większość z nich to nieduże urządzenia wiszące, wykonywane w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej. Zwykle posiadają trzy grzałki, dzięki czemu mogą pracować z różnym obciążeniem. Podlegają regulowaniu zarówno ręcznemu, jak i automatycznemu za pośrednictwem mikroprocesora.

Kotły na paliwa stałe i kotły wielopaliwowe

Większość kotłów przystosowanych jest do spalania konkretnego rodzaju paliwa, przez co jedynie podczas jego spalania są w stanie osiągnąć prawidłowe parametry. Wykorzystanie innego paliwa obniża sprawność urządzenia nawet o kilkanaście procent, a także zwiększa emisję niebezpiecznych związków do atmosfery. Najczęściej spotykane są kotły zasilane takimi paliwami, jak np.

  • koks,
  • węgiel kamienny,
  • miał,
  • groszek węglowy,
  • drewno,
  • palety.

Kotły wielopaliwowe pozwalają natomiast na spalanie w jednej komorze paliw różnego typu – stałych oraz płynnych. Najwygodniejsze w obsłudze są modele dwukomorowe, w których spalanie odbywa się oddzielnie. Dzięki temu, w razie konieczności zmiany paliwa nie jest wymagane zakładanie i zdejmowanie palnika. Przełączenie między komorami może się odbywać w pełni automatycznie – np. po dopaleniu się węgla, ulega uruchomieniu palnik olejowy.

Artykuł powstał przy udziale firmy Parex, mającej w ofercie sprawdzone kotły CO 5 klasy.

Czy klimatyzacją można grzać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?