Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel
Data publikacji 21 stycznia 2020Choć KS Jastrzębski Węgiel istnieje pod tą nazwą dopiero od roku 2004, jednak historia męskiej siatkówki w Jastrzębiu-Zdroju jest znacznie pokaźniejsza. Warto się z nią zapoznać, ponieważ miasto to powołało do życia jeden z bardziej znaczących klubów w polskiej lidze siatkarskiej, który przez wiele lat swojego istnienia odniósł niezwykłe sukcesy zarówno w polskiej, jak i zagranicznej lidze.
Historia klubu
Pierwszym klubem, który powstał w Jastrzębiu-Zdroju, nie był jednak Jastrzębski węgiel, lecz LZS Jastrzębie, który powołano do życia w roku 1949. Był to jednak klub jak na dzisiejsze czasy mocno amatorski, który nie miał wiele wspólnego z profesjonalnym uprawianiem sportu. Nie ma jednak co się dziwić, w końcu zaledwie 4 lata po wojnie kraj by bardziej zajęty odbudową, niż graniem w siatkówkę. Na to miasto musiało poczekać aż do roku 1961, czyli momentu powstania Górnika Jastrzębie. Drużyny, która następnie zmieniła nazwę na Górnik JAS-MOS. Nie był to jednak koniec zmian nazw klubu, który stale się rozwijał. W roku 1970 nastąpiła zmiana nazwy na GKS Jastrzębie, żeby niedługo potem w wyniku podziału wielosekcyjnego klubu, ustanowić nową nazwę, czyli KS Jastrzębie Borynia. Dopiero od roku 2004 klub ma dzisiejszą nazwę, czyli Jastrzębski Węgiel.
Największe sukcesy
Na szczęście kibice z Jastrzębia-Zdroju nie musieli długo czekać na pierwsze sukcesy swojego klubu, po pierwszy jego powstaniu. Już w roku 1971 drużyna pierwszy raz wygrała rywalizację w okręgu i rozpoczęła walkę o awans do II ligi. Awans nastąpił w roku 1979 i aż przez dekadę klub pozostał w II lidze. Dopiero w 1989 roku, gdy na funkcje trenera zatrudniono Waldemara Kuczewskiego, Jastrzębski węgiel po raz pierwszy awansował do siatkarskiej ekstraklasy. To był jednak dopiero początek sukcesów klubu, ponieważ zaledwie rok później drużyna zajęła 4 miejsce w ekstraklasie i awansowała do rozgrywek europejskich. Rok 1991 to zmiana trenera na Bronisława Orlikowskiego i wywalczenie trzeciego miejsca w mistrzostwach polski. Kolejne lata były jednak nieco trudniejsze dla drużyny włącznie ze spadkiem do serii B ekstraklasy, lecz już od 1997 nieprzerwanie trwa obecność w najwyższej polskiej lidze.
Kolejne sukcesy drużyny nadeszły dopiero w latach 2001 i 2003, gdy pod przywództwem trenera Jana Sucha wywalczono ponownie trzecie miejsce. Zdecydowanie największy sukces drużyna odniosła jednak od czasów objęcia nowej nazwy, czyli od roku 2004. Jest to okres sięgania po najwyżej laury na arenie polskiej i międzynarodowej. Włącznie z mistrzostwami polski i medalami w lidze mistrzów.
Sponsor Jastrzębskiego węgla
Wiele sukcesów drużyna zawdzięcza potężnemu wsparciu finansowemu od swojego sponsora, czyli od Jastrzębskiej spółki węglowej, której nazwa od roku 2004 znajduje się w nazwie drużyny. Spółka ta jest największym w Polsce producentem węgla koksowego i stanowi część największej w Europie grupy koksowni. Istniejąca w spółce od lat inicjatywa wspierania lokalnej społeczności poprzez inwestowanie w sport, od początku współpracy przynosi ogromne korzyści.