Piec – ogrzewanie na drewno czy węgiel?
Data publikacji 2 lipca 2018Piec to najpopularniejsza metoda ogrzewania montowana w domach. To wielofunkcyjne urządzenie może mieć różny opał. Ich wybór będzie miał wpływ na ciepło oraz na to jak ekonomiczny będzie nasz system ocieplania. Co wybrać z pośród dostępnych opcji – ogrzewanie na drewno czy węgiel?
Jaki opał dobrać do naszego pieca?
Do pieców wielopaliwowych i zgazowujących nadaje się drewno. Jako surowiec odnawialny jest przyjazny dla środowiska. Jego stosowanie jest dość czyste, nie produkuje też dużo popiołu. Jest ono dużo mniej kaloryczne od węgla. Stosując drewno w kotle zgazowującym możemy uzyskać wysokie osiągi. W takim piecu wydajność sięga aż do 90%! Wszystkie palne składniki są w nim wykorzystywane, a emisja spalin jest niezwykle czysta. Należy również wiedzieć, jaki rodzaj drewna wybrać, gdyż nie każde spala się tak samo. Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście suchość drewna. Wilgotność jest absolutnie niedozwolona, gdyż powoduje straty.
Cena opału – jaki wybrać?
Cena drewna zależy od jego gatunku. Drzewa liściaste są droższe od tych iglastych, ale emitują mniej substancji smolistych. Mimo porównywalnej ceny z węglem, możemy na drewnie zaoszczędzić w różny sposób. Drewno mokre możemy sami wysuszyć, niepocięte sami przygotować do spalania, możemy wybrać iglaste zamiast liściastego – wszystkie te czynniki wpłyną na cenę drewna, ale również na wkład naszej pracy w przygotowanie paliwa do użytku.
Jaki opał gdzie można stosować?
Węgiel to kaloryczne i tanie paliwo. Jego dostępność jest bardzo wysoka w kraju, a więc nie ma problemu z jego kupnem. Można go stosować w piecach zgazowujących. Mimo lepszych osiągów w ogrzewaniu budynku ma on swoje minusy. Przede wszystkim w kwestii czystości i ekologii. Jego stosowanie nie jest przyjazne dla środowiska, szczególnie w podstawowej wersji, najlepiej wybrać ekogroszek.
Wytwarza duże ilości popiołu oraz osadza się na ścianach w pomieszczeniu, w którym jest użytkowany. W przypadku kupna węgla również możemy pokusić się o oszczędność na kupowanej formie. Najtaniej wyjdzie węgiel kupowany na tony, luzem. Droższą wersją jest węgiel workowany. Cena zależy również od rodzaju węgla, zwykły kamienny jest najtańszy.
Wybierając pomiędzy ogrzewaniem drewnem czy węglem mamy kilka czynników decydujących. Po zapoznaniu się z charakterystyką obu paliw decyzja będzie zdecydowanie łatwiejsza.
Sprawdź również: Jak rozpalić w piecu na ekogroszek?