Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Pilarka ukosowa

Pilarka ukosowa– poznaj elektronarzędzia od Metabo

Data publikacji 29 sierpnia 2023


Pilarka ukosowa, czyli ukośnica to narzędzie przeznaczone do precyzyjnego cięcia na różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Jej głównym zastosowaniem jest przycinanie elementów drewnianych, ale po wymianie tarczy na odpowiednią, sprzęt poradzi sobie również z tworzywem sztucznym. W artykule skupimy się na pilarkach ukosowych marki Metabo – omówimy ich zastosowanie oraz najważniejsze parametry, dzięki temu łatwiej dobierzesz ukośnicę do swoich potrzeb.

Zastosowanie pilarki ukosowej

Pilarka ukosowa jest niezastąpionym narzędziem stolarskim, którego zadaniem jest precyzyjne cięcie długich i szerokich elementów drewna oraz materiałów drewnopochodnych o różnej grubości pod wybranym kątem. Za możliwość wykonania cięć kątowych odpowiada ruchoma piła umieszczona na ramieniu narzędzia, które znajduje się na blacie roboczym. . Odpowiadają za to głównie tarcze tnące wykonane z węglików spiekanych. W innych pilarkach przed zmianą rodzaju obrabianego materiału należy zmienić też tarczę.

Piła ukośnica – podstawowe informacje

W ofercie producenta mamy modele pilarek ukosowych oznaczone różnymi symbolami. Te symbole dają nam pewne informacje o tym, z jaką pilarką mamy do czynienia, bo określają jej konstrukcję:

  • KS – pilarka bez prowadnicy,

  • KGS – pilarka z prowadnicą,

  • KGSV – pilarka z prowadnicą oraz z regulowaną prędkością silnika.

Po symbolach producent zamieszcza 2 lub 3 cyfry – oznaczają one średnicę tarczy tnącej. I tak np. ukośnica Metabo KGS 216 m to pilarka z prowadnicą o średnicy tarczy 216 mm.

Pilarki różnicuje się również pod względem mocy znamionowej silnika. Należy pamiętać, że to właśnie moc w głównej mierze odpowiada za najważniejsze możliwości elektronarzędzia. W pilarkach omawianego producenta zastosowano silniki o mocy od 1100 do 2200 W. W ukośnicach z silnikami o największej mocy znajdziemy hamulec elektryczny, który błyskawicznie zatrzymuje tarcze po wyłączeniu zasilania. To rozwiązanie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkownika, ale także na komfort w trakcie pracy.

W niektórych modelach ukośnic jest możliwość płynnej zmiany ilości obrotów – dzięki temu można dopasować je do właściwości obrabianego materiału i tym samym zwiększyć precyzję prac i ich wydajność. Większość modeli ukośnic ma ruchomą głowicę tnącą – można ją swobodnie przemieszczać po prowadnicach. Takie rozwiązanie zwiększa zakres możliwości elektronarzędzia i pozwala ciąć grubsze i szersze materiały, co jest szczególnie przydatne w meblarstwie. Producent dodał również punkty ustalające z blokadą – ich zadaniem jest stabilizacja i ułatwienie ustawienia maszyny podczas cięcia, co również wpływa na komfort pracy i zwiększa dokładność każdej czynności.

pilarka

Bezpieczeństwo i komfort pracy z ukośnicą

Dodatkowym ułatwieniem podczas pracy jest podświetlenie LED – białe światło doświetla blat roboczy, a czerwony laser pomaga zwizualizować linię cięcia. Za bezpieczeństwo odpowiada szereg zabezpieczeń – od wspomnianego już hamulca uruchamiającego się po wyłączeniu zasilania, aż po dwa rodzaje osłon. Stałe, metalowe osłony zamontowano u góry narzędzia, na dole mamy osłony ruchome wykonane z wytrzymałego i bezbarwnego plastiku. Właściwie we wszystkich modelach ukośnic mamy możliwość odsysania pyłu powstałego podczas pracy – producent do urządzenia dodaje pojemny i wytrzymały worek filtracyjny, ale do systemu można podłączyć także odkurzacz przemysłowy.

Wszystkie ukośnice to elektronarzędzia mobilne, lekkie i poręczne, a przy tym bardzo stabilne – to właśnie wyróżnia markę Metabo. Sklep internetowy  Domitech to idealne miejsce, aby sprawdzić ofertę ukośnic, porównać ich parametry i dobrać dopasowane do potrzeb narzędzie.

Jak dobrać ukośnicę do zakresu pracy?

Wybierając ukośnicę do warsztatu przydomowego, zwróć uwagę, do czego będzie ona używana. Pilarki ukosowe z silnikami o średniej mocy świetnie sprawdzą się do sporadycznego przycinania elementów drewnianych lub drewnopochodnych, np. paneli lub płyt meblowych. W przypadku gdy cięcia będzie więcej, a materiały będą znacznie grubsze lub szersze i zróżnicowane – lepszym wyborem będzie ukośnica o większej mocy i wyższej prędkości obrotowej.

Warto zwrócić również uwagę na średnicę tarczy w pilarce. Tarcze o większej średnicy przeznaczone są do obróbki materiałów grubszych i większych. Na możliwości cięcia wpływa także powierzchnia blatu roboczego. W niektórych modelach zastosowano zintegrowane elementy poszerzenia stołu, które w razie potrzeby można z łatwością zdemontować.

Materiał zewnętrzny

szkło techniczne

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?