Rośliny trujące dla kota – wszystko co musisz wiedzieć
Data publikacji 6 grudnia 2021Choć współcześnie egzotyczne zwierzątka domowe zyskują na popularności, to jednak nie da się zaprzeczyć temu, że najpowszechniejszymi pupilami są psy i koty. Te drugie niestety mają tendencję do znacznie większej samowoli, dlatego trzeba ich dokładnie pilnować. W końcu zagrożenia czyhają na koty na każdym kroku, a zwierzątka bardzo często giną pod kołami samochodów, czy też atakowane przez inne zwierzęta. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak spore zagrożenie stanowią rośliny trujące dla kota – zwłaszcza że ich lista jest naprawdę długa.
Dlaczego rośliny trujące dla kota są jedzone przez naszych pupili?
Zdecydowana większość zwierząt zdaje sobie sprawę z tego, jakie rośliny są dla nich trujące i raczej nie je ich z własnej woli. Dlaczego więc koty, które nierzadko wykazują się sporą inteligencją, mają tendencję do jedzenia trujących roślin? Dzieje się tak ponieważ, mimo mięsożerstwa, muszą one od czasu do czasu jeść roślinność, aby oczyścić układ pokarmowy z zalegającej sierści. O ile roślinożerne zwierzęta potrafią bardzo łatwo rozpoznać trujące rośliny, mięsożerne koty nie mają pojęcia o tym, jakie gatunki to rośliny trujące dla kota. Dlatego, choć w naturalnych warunkach podgryzają one głównie trawę, koty niemające dostępu do terenów zielonych podgryzają prawie wszystkie rośliny, które zauważą. Niestety często kończy się to poważnymi objawami, a nierzadko nawet śmiercią biednego kotka. W wielu przypadkach wystarczy nawet kropla soku roślinnego, aby na zawsze stracić swojego pupila.
Mieszkanie w stylu loft – jak je urządzić?
Rośliny trujące dla kota – objawy po zjedzeniu
Najpoważniejszym objawem spożycia przez kota nieodpowiedniej rośliny jest oczywiście śmierć. Należy jednak podkreślić, że odpowiednio szybkie rozpoznanie objawów i błyskawiczne zawiezienie kotka do weterynarza może mu uratować życie. Liczy się tak naprawdę każda minuta, dlatego właściciele kotów powinni dobrze znać objawy, jakie wywołują rośliny trujące dla kota. Co do nich należy?
Mowa tu przede wszystkim o silnej biegunce i wymiotach, często połączonych z nadmiernym ślinieniem oraz brakiem apetytu. Niekiedy może się też zdarzyć, że nawet jeśli pupil nie straci chęci do jedzenia, to będzie miał problemy w przełykaniu pokarmu. Rośliny trujące dla kota dotykają też wielu innych sfer jego ciała niż układ trawienny. Przez wzgląd na to zatruty zwierzak może mieć problemy z oddychaniem, silne zaburzenia równowagi, a nawet nienaturalnie szybki rytm bicia serca. Jednym z najłatwiejszych do rozpoznania, ale nie tak często występujących objawów są powiększone lub zwężone źrenice oraz podrażnienia skóry.
Rośliny trujące dla kota, czyli czego nie trzymać w domu
Czas na najważniejszą część artykułu, w której wymienimy rośliny trujące dla kota. Zacznijmy od tych często używanych w kuchni. Właściciele kotów powinni zapomnieć o domowej uprawie czosnku, bukszpanu, rabarbaru, maku, pomidora, groszku, czy też aloesu. Ponadto należy uważać, aby kotek przypadkiem nie zjadł owocu awokado ani, kochanych przez Polaków, grzybów.
Poza tym istnieje wiele roślin ozdobnych, których obecność w domu lub ogrodzie może przyczynić się do śmierci kota. Mowa tu przede wszystkim o winobluszczu, wszelkich kwiatach ogrodowych, grochodrzewach, czy też kasztanowcach. Na dodatek właściciele kotów muszą pilnować, aby zwierzę często odwiedzające lasy i parki nie zjadało wilczych jagód oraz typowo łąkowych kwiatów, takich jak fiołki i konwalie.
Tak naprawdę niepokój powinno wywoływać zjedzenie przez kota jakiejkolwiek rośliny, dlatego po zauważeniu takiego zdarzenia trzeba dokładnie obserwować swojego pupila.
Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Dokładny poradnik