Smart fabryki – jak działają nowoczesne zakłady przemysłowe?
Data publikacji 29 stycznia 2019
Automatyzacja, robotyzacja, maksymalna wydajność i nowoczesność. To tylko niektóre czynniki cechujące Smart Fabryki. Ich działalność to prawdziwa konwencja technologii. Zajrzyjmy do samego serca i dowiedzmy się, jak działają nowoczesne i inteligentne fabryki.
Sprawdź również: Inklinometry mechaniczne i cyfrowe: Porównanie technologii i zastosowań
Czwarta rewolucja przemysłowa
Smart Fabryka jest uważana za podstawę tak zwanej „czwartej rewolucji przemysłowej”. Takie fabryki rozwijają się prężnie od kilku lat na rynku przemysłowym. Są zawsze w globalnej sieci, w pełni
zautomatyzowane i pracujące z maksymalną wydajnością. Technologia to przede wszystkim bezmiar możliwości. W tym wszystkim wciąż jednak najważniejszy jest człowiek.
Wbrew pozorom inteligentne fabryki to przede wszystkim szybkość i wydajność, ale również obniżenie kosztów! Pełna robotyzacja pozwala na 100% wypełnianie planu, a co za tym idzie, maksymalny dochód.
Automatyzacja i Sieć
Pozostawanie w stałym kontakcie z globalną siecią, która przekazuje dokładne wymagania i zapotrzebowanie na dany produkt sprawia, że fabryka w każdej chwili może ulepszyć i zmienić
parametry wyrobu. Automatyka przemysłowa w prosty, szybki i nowoczesny sposób łączy wszystkie mechanizmy dla osiągnięcia perfekcyjnego wyniku.
W takich fabrykach wykorzystuje się między innymi technologię druku 3D do wytwarzania części zamiennych. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest na przykład wykorzystywanie cloud computingu, czyli chmury obliczeniowej, która na bieżąco składuje i obrabia dane.
Sprawdź również: Technologia RFID: jak działa, zastosowanie i korzyści
Czy roboty zabierają prącę ludziom?
Czy taka Smart Fabryka może przyczynić się do wzrostu bezrobocia? Absolutnie! Roboty i technologie to wytwór wyobraźni człowieka. To wciąż my jesteśmy odpowiedzialni za obsługę, konfigurację i kontrolę działania urządzeń. Oczywiście istnieją przypadki, w których maszyna musiała zastąpić człowieka. Praca w trudnych warunkach lub monotonne prace taśmowe zdecydowanie lepiej zostaną wykonane przez system. Jednakże pracownicy, którzy podnoszą swoje kompetencje lub się przekwalifikują mają szansę na poszerzenie swoich horyzontów. Mogą pracować w bezpieczniejszych i łatwiejszych warunkach.
Smart Fabryki – Podsumowanie
Smart Fabryki są właśnie dla ludzi. Mają ułatwić pracę, zwiększyć wydajność mniejszym nakładem pracy człowieka. Mają zapewnić bezpieczeństwo oraz najlepszą jakość. Wykonają zadania, jakie człowiek im powierzy z precyzją i szybkością. Smart Fabryki to obraz przyszłości.
Dowiedź się: Czym są czujniki pojemnościowe?