Strona główna
Ogrzewanie
Tutaj jesteś
Ogrzewanie oszczędne ogrzewanie domu

Sprawdzone sposoby na oszczędne ogrzewanie domu

Data publikacji 12 września 2022

Jak możesz oszczędzać na domowym ogrzewaniu? Co zrobić, aby w nadchodzącym sezonie wydać mniej?

Oszczędne ogrzewanie domu

Nie jest tajemnicą, że szczególnie w dzisiejszych czasach koszty związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego mogą być lwią częścią rodzinnego budżetu. Oszczędne ogrzewanie domu w dużej mierze determinują nowoczesne metody ogrzewania domu, czy jednak znaczy to, że gospodarstwa ze starszymi instalacjami skazane są na bardzo wysokie rachunki? Niekoniecznie. Jeśli nie chcesz wymieniać całego systemu, możesz zdecydować się na wymianę nieszczelnych okien, odpowiednie docieplenie całego domu czy montaż nowoczesnego kotła grzewczego. Takie rozwiązania są jednak bardzo kosztowne. Dlatego też w tym poradniku pragniemy przedstawić kilka skutecznych działań, dzięki którym możesz na własną rękę zwiększyć skuteczność ogrzewania w swoim domu i jednocześnie obniżyć rachunki z tym związane.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Bezsprzecznie Twoim pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Jeśli nie dysponujesz budżetem pozwalającym na ich wymianę, zamiast tego wymień po prostu uszkodzone uszczelki i wyreguluj zawiasy, co zmniejszy ilość zimnego powietrza wpuszczanego do wnętrza. Kolejny sposób to odpowietrzenie grzejników. Kaloryfery są nieużywane w sezonie letnim, przez co jesienią często możemy zauważyć, że nierównomiernie się nagrzewają. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapowietrzenie grzejników. Aby tego dokonać, wystarczy delikatnie odkręcić zawory odpowietrzające i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji grzewczej. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się ze specjalistą.

Dobrze też sprawdzić izolację rur. Często za nadmierne wychłodzenie wody wędrującej do grzejników odpowiada właśnie słaba izolacja rur, szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach. Z tego powodu to właśnie otulina jest bardzo istotna, gdyż może ona zmniejszać straty ciepła. Nie zapomnij też o kontrolowaniu pieca lub kotła. Chodzi tu o coroczną wizytę serwisanta, który sprawdzi, czy sprzęt pracuje we właściwy sposób. Wpływa to nie tylko na ekonomię działania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. W podobnych celach zalecane jest też okresowe czyszczenie i przeglądy przewodów kominowych, co wpływa również na wydajność spalania paliwa.

Na finalne rachunki za ogrzewanie w dużej mierze wpływa temperatura ustawiona w pomieszczeniach. Wiele obecnych instalacji ma stosowne regulatory, dzięki którym możesz ustawić odpowiednią temperaturę w dzień i w nocy. Jeżeli nie masz takiej aparatury, domontujesz ją osobno za pomocą termostatu przy grzejniku. Zgodnie z szacunkami obniżenie temperatury o jeden stopień może wiązać się z nawet kilkuprocentowym obniżeniem zapotrzebowaniem na energię cieplną, co z kolei jest równoważne z zaoszczędzeniem nawet kilkuset złotych w ciągu roku. Oczywiście bardzo ważna w tej kwestii jest też powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń. Jak zatem widać, do Twojej dyspozycji jest naprawdę wiele sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewania – koniecznie sprawdź nasze rady w zbliżającym się sezonie!

Źródła:

  1. https://regiodom.pl/proste-sposoby-na-nizsze-rachunki-za-ogrzewanie/ar/c9-15520849
  2. https://dom.wp.pl/oszczedne-ogrzewanie-domu-10-przykazan-dzieki-ktorym-zaoszczedzisz-na-rachunkach-6098120799879809a
  3. https://kb.pl/porady/sposoby-na-tanie-ogrzewanie-domu-jednorodzinnego/#comments
Czy klimatyzacją można grzać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?