Stawianie dużych hal namiotowych. Jak wygląda to w praktyce?
Data publikacji 29 lipca 2022Coraz częściej w różnych celach stawia się obiekty budowlane o tymczasowym charakterze. Powstają one na bazie relatywnie lekkich technologii, do tego są bardzo uniwersalne. Chodzi w praktyce przede wszystkim o hale namiotowe. Znajdują się one w ofercie wyspecjalizowanych w tym zakresie firm, jednakże mniejsze i mniej skomplikowane obiekty tego typu można wznosić bez angażowania zewnętrznych wykonawców. Kluczowa kwestia to pozyskać odpowiednie materiały. Sporych rozmiarów namiot nie jest tak złożony, jak hala namiotowa z pełnym zapleczem w aspekcie infrastruktury. Oznacza to, że odpowiedni zestaw do rozstawienia można po prostu kupić i użytkować we własnym zakresie. To wariant dla tych, którzy chcą zaoszczędzić i nie sięgać po usługę świadczoną przez kogoś innego. Można jednak pomyśleć o tym, aby gotową halę uczynić solidniejszą i po prostu ładniejszą.
Solidna i estetyczna hala namiotowa – jakie są jej typowe przeznaczenia?
Z reguły wykorzystuje się takie hale w kilku podstawowych celach. Można wymienić wśród nich na przykład działalność handlową, ale także produkcyjną czy dotyczącą magazynowania. W hali namiotowej można składować palety z towarem, hangarować pojazdy czy maszyny. Opcji jest tak naprawdę bardzo wiele. Jeśli już mamy korzystać z tego typu hali, należy się zastanowić nad jej wykonaniem i specyfiką. Niewykluczone, że przyda się obiekt bardziej wytrzymały i do tego o zdecydowanie większych gabarytach. Jeśli tak, to konieczne okaże się wówczas sięgnięcie do profesjonalnej usługi związanej z montażem takich obiektów. Sporych rozmiarów hala z dużym metrażem użytkowym to zadanie dla specjalistów. Wydatki wzrosną, ale gotowy obiekt będzie zdecydowanie trwalszy i co za tym idzie lepiej sprawdzi się przy wymagających zadaniach. Walorem takiej konstrukcji jest też to, że może stać w jednym miejscu dłużej, ponieważ jest odporniejsza na czynniki atmosferyczne.
Wytrzymałość i estetyka mogą iść w parze
W bardzo ogólnym ujęciu każda z hal namiotowych składa się ze szkieletu konstrukcji oraz elementów stanowiących jej ściany i zadaszenie. Praktyka pokazuje, że w tym kontekście dość dobrze spisują się materiały lekkie, a jednocześnie podatne na naciąganie. Stąd wśród łączników używanych przy stawianiu dużych hal dość powszechnie wykorzystuje się śruby napinające. Pozwalają one na rozpięcie materiału ścian oraz sufitu hali, co z jednej strony pozwala ustabilizować całość, czyniąc ją mniej podatną na podmuchy wiatru, a z drugiej sprawia, że hala namiotowa wygląda po prostu znacznie lepiej. Tworzywo nie jest bowiem pofałdowane, więc z pewnego dystansu można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z obiektem murowanym. Zastosowanie takich śrub jest opcjonalne, jednakże w wielu projektach okazuje się w zasadzie koniecznością. Warto podkreślić, że łączniki te nadają się też do naciągania lin oraz łańcuchów, które w przypadku niektórych hal namiotowych są rozciągane z narożników konstrukcji w kierunku gruntu i odpowiadają za stabilność obiektów.
Hala namiotowa, czyli mniej formalności i wiele możliwości
Zazwyczaj postawienie hali tego rodzaju nie wiąże się z koniecznością ubiegania się o formalne zezwolenia. Gdy obiekt nie jest trwale związany z gruntem i ma stać tylko tymczasowo, wystarczy jedynie proste zgłoszenie. Wystarczy ono, jeśli hala ma być użytkowana przez mniej niż 180 dni, co i tak nie jest okresem bardzo krótkim. Plusem takich hal jest też to, że można je łatwo zdemontować i przenieść w inną lokalizację. Montaż ścian i dachów na śruby rzymskie (napinające) nie zabiera wiele czasu, jednakże elementy te powinny być starannie dobrane. Najlepsze będą warianty śrub wykonane z ocynkowanej stali C10 lub C15. To wystarczająco mocne materiały, aby zapewnić dostateczną solidność całości. Odpowiednie rozwiązania znalazły się w ofercie sklepu Muntech24.pl, który prowadzi także sprzedaż wysyłkową. – Dysponujemy asortymentem śrub napinających o zróżnicowanej budowie – mówi pan Szymon, odpowiedzialny za ofertę. – Można wybierać spośród wariantów hak-hak, hak-oko czy oko-oko, w zależności od zapotrzebowania klientów – dodaje.