Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego się opłaca?
Data publikacji 16 lutego 2023
Przepisy w Polsce nie wymagają od właścicieli mieszkań ubezpieczenia. Choć dobrowolne, warto się zastanowić nad ubezpieczeniem naszych domów od kradzieży czy zniszczeń. Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania.
Dlaczego warto?
Ubezpieczenie mieszkania (oraz domu) wchodzi w skład grup tak zwanych ubezpieczeń majątkowych, a dotyczy:
- Murów i elementów takich jak podłogi, drzwi czy okna;
- Ruchomości (sprzętu RTV i AGD, kosztowności, przedmiotów, ubrań, rzeczy naszych gości).
Plusem ubezpieczenia domu lub mieszkania jest całkowita dobrowolność. Jedynie w dwóch przypadkach będziemy mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia. Tak to wszystko zależy od naszej woli – za ile (a ceny zaczynają się już od stu złotych za rok, co sprawia, że ubezpieczenie mieszkania jest tańsze niż na przykład dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne), u kogo oraz w jakim zakresie.
Obowiązkowe czy nieobowiązkowe?
Tak jak zostało wspomniane, w dwóch przypadkach nie unikniemy obowiązkowego ubezpieczenia domu lub mieszkania. Pierwszy przypadek regulują przepisy. Jeśli posiadamy gospodarstwo, którego łączna powierzchnia przekracza jeden hektar, wówczas zostaniemy zobligowani do zakupu ubezpieczenia. Co więcej, będziemy musieli objąć ubezpieczeniem również budynki gospodarcze mieszczące się na naszej działce.
Drugi przypadek nie jest regulowany przepisami, ale często możemy się z nim spotkać. Mianowicie, jeśli na poczet zakupu mieszkania bądź domu wzięliśmy kredyt, bank ma prawo zażądać od nas wykupienia ubezpieczenia choćby w podstawowym zakresie. Dlaczego? Otóż, jeśli bank dał nam niemałe pieniądze na zakup nieruchomości. Dla banku nasz zakup jest inwestycją, toteż musi się on zabezpieczyć przed wypadkami, pożarami, katastrofami i innymi losowymi zdarzeniami.
Co daje ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania pozwala spać spokojniej. Wyobraźmy sobie taką sytuację: w naszym mieszkaniu lub w mieszkaniu obok wybucha pożar albo podczas jednej z letnich wichur przez okno wbijają nam się gałęzie powalonego drzewa, albo pobliska rzeka występuje z brzegów i podmywa nam już balkon, bo – co za pech – mieszkamy na parterze.
To, co wymieniamy powyżej, jest tylko przykładem najczęstszych sytuacji, w których ludzie żałują, że nie wykupili ubezpieczenia lub wręcz przeciwnie, cieszą się, że jednak to zrobili.
Pozostaje kwestia ruchomości – na tej stronie sprawdzimy ubezpieczenia zawierające w pakiecie dodatkowe zabezpieczenia między innymi ochronę przed kradzieżą naszych sprzętów RTV i AGD, mebli, gotówki i innych cennych przedmiotów, które przechowujemy w domu.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?
Lokalizacja jest jednym z czynników wpływających na wysokość składki, a ta będzie wyższa, jeśli mieszkamy w miejscach, gdzie dochodzi do podtopień i powodzi. Innym czynnikiem jest oczywiście sama wartość mienia, które zamierzamy ubezpieczyć, to znaczy – czy nasze mieszkanie wymaga remontu, a może jest doskonale wyposażone? Weźmy pod uwagę metraż – jeśli metraż wpływa na wartość nieruchomości, wpływa też na wysokość ubezpieczenia.