Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Data publikacji 18 lutego 2019


Własny dom z ogrodem to marzenie niejednej rodziny. Zazwyczaj sekwencja wydarzeń w przypadku podjęcia decyzji o budowie własnych czterech kątów rozpoczyna się od kupna działki, wizyty w banku w celu zaciągnięcia kredytu na budowę domu, wyboru projektu, przejścia przez żmudny proces budowy, a następnie instalowania się we wnętrzu wzniesionego budynku.

Kwestie otoczenia domu zazwyczaj zostawiane są na dalszy okres. Dotyczy to zarówno przestrzeni rekreacyjnej, kwestii zieleni, jak również utwardzenia działki, w postaci podjazdów do garażu i chodnika, prowadzącego od bramki do drzwi domu i do innych istotnych miejsc na działce.

Układanie kostki – samodzielnie czy zlecić?

Decydując się na ułożenie chodnika, można pójść dwoma drogami. Pierwszą jest skorzystanie w całości z usług firmy zewnętrznej, która wykona wszystkie prace przygotowawcza i ułoży chodnik, rzecz jasna w zamian za odpowiednie honorarium. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale warto pamiętać, że również najbardziej kosztowne, co dla niektórych – szczególnie po wydatkach związanych z budową domu – może być kwestią decydującą.

Można zatem skorzystać z drugiego sposobu i podjąć się ułożenia chodników z kostki brukowej na własną rękę. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Trzeba jednakże dobrze rozplanować sobie poszczególne prace i pamiętać o zapewnieniu materiałów i narzędzi w odpowiednim momencie.

Wytyczanie granic

Pierwszy etap, czyli wytyczenia granic przyszłego chodnika i wstępne przygotowanie terenu można rozpocząć w zasadzie mając do dyspozycji najprostsze narzędzia – sznurek, kołki, młotek, szpadel i taczkę. Sznurami doczepionymi do kołków oznaczamy trasę przebiegu chodnika, oczywiście zachowując równą szerokość. Następnie przy użyciu szpadla i ewentualnie innych narzędzi wybieramy grunt rodzimy na oznaczonym wcześniej terenie.

Głębokość, na jaką należy dokonać usunięcia rodzimego gruntu zależy od jego rodzaju. Gleby lekkie, piaszczyste i humusowe wybiera się stosunkowo płytko, na około kilkanaście centymetrów. Gleby ciężkie, szczególnie żwiry i iły, trzeba jednakże wybrać o wiele głębiej, gdyż w przeciwnym razie może się potem pojawić problem z zagęszczeniem podbudowy pod kostkę.

Przygotowanie podłoża

Gdy etap usunięcia gruntu mamy już za sobą, można przystąpić do wykonania podbudowy. Stosuje się do tego piasek lub sucha mieszankę piasku i cementu. Po wstępnym usypaniu i wyrównaniu warstwy podbudowy należy przystąpić do jej zagęszczenia. Do tego celu użyć trzeba zagęszczarki, czyli urządzenia, które poprzez intensywne wibracje ubija podbudowę, nadając jej jednolitą gęstość.

Drogi do skorzystania z zagęszczarki są dwie – kupno lub wynajem zagęszczarki. Biorąc pod uwagę, że na danej działce obok domu układanie kostki robione jest raz na wiele lat, wydaje się, że nie ma sensu inwestować w zakup tego urządzenia na własność, tym bardziej, że jest to urządzenie specjalistyczne, którego koszt to kilka tysięcy złotych.

Wynajem sprzętu budowlanego

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości wynajmu. Koszt nie powinien być zbyt duży, bo stawka wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za dzień, a mimo to skorzystanie z tej opcji pozwoli na wykonanie wszelkich potrzebnych prac dotyczących zagęszczenia podbudowy pod chodnik.

Gdy etap zagęszczenia zostanie już zakończony można będzie przystąpić do układania kostki. O ile oczywiście wcześniej została zamówiona, a dostawca przywiózł kostkę na czas. W przeciwnym wypadku pozostaje uzbroić się w nieco cierpliwości, wspartej czymś na ochłodę.

materac nawierzchniowy

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?