Wybór betonu do budowy mocnych fundamentów
Data publikacji 28 stycznia 2019
Podczas budowania obiektów należy przygotować odpowiednią podbudowę w postaci ław fundamentowych. To te detale architektoniczne decydują o wytrzymałość obiektu na siły działające w jego otoczeniu. Stąd tak duża potrzeba wykonania pracy z użyciem odpowiedniego betonu. Zobacz jaki beton na fundamenty przygotować.
Rodzaje i skład betonu na fundamenty
Beton wykonywany jest z mieszanki cementów oraz kruszywa i wody. Połączenie tych składników sprawia, że masa będzie odpowiednio szybko wiązała oraz nie będzie podatna na pękanie. Głównym warunkiem determinującym klasę wytrzymałości betonu jest cement. Odpowiednio dobrane jego parametry mogą wzmocnić konstrukcję pozwolić na budowanie obiektów o większej wytrzymałości na naprężenia. Powszechnie w budownictwie wykorzystuje się z trzy klasy betonu. O tym, jaki beton na fundament należy użyć, decyduje projekt architektoniczny i obliczenia wykonane przez projektanta. Do budynków lekkich może być zastosowane beton B15 oznaczany obecnie jako C12/15. Dotyczy to głównie obiektów drewnianych. Budowa większych obiektów musi opierać się o zastosowanie mieszanek B20 i B25. Odpowiada to współczesnym normom C16/20 i C20/25. Stosowany jest w większości projektów domów jednorodzinnych. Coraz większa ilość inwestorów przekonuje się do stosowania mocniejszych rozwiązań. Ze względu na mało różnice w cenach popularność zyskuje beton B25 zapewniających dużą ochronę przed uszkodzeniami obiektów wynikającymi z sił działających na ich konstrukcje.
Betony do warunków trudnych
Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, to stosowany powinien być beton z domieszkami zwiększającymi hydroizolacje fundamentów i ścian piwnicznych. Ogranicza ona ilość pochłanianej wilgoci, zapewniając jednocześnie wysoki poziom trwałości takiej mieszanki. Beton takich specyfikacji określany jest przez zapis z literą W.
W budownictwie systemowym dużą rolę odgrywają szalunki fundamentowe. Bardzo ważne jest dobranie mieszanki betonowej, aby wypełniła ona wszystkie wolne przestrzenie oraz dobrze przylegała do powierzchni wykonanych zbrojeń. Zapewni to lepszą jakość fundamentów oraz usprawni pracę wykonaną za pomocą wibratora do betonu. Odpowiednio dobrana płynność betonu ułatwia wypełnienie nawet bardzo wysokich szalunków bez konieczności dzielenia pracy na etapy.
Zalety betonu przemysłowego
Podczas prac budowlanych nie można uzyskać jednolitego składu mieszanki betonowej Co może wpływać na jej charakterystykę po zastygnięciu. Wiele firm decyduję się na zakup betonu towarowego. Najlepszej jakości beton przygotowują węzły betoniarskie, ponieważ jest pełna kontrola nad ilością materiałów użytych do produkcji betonu. Dzięki temu beton dostarczamy plac budowy i jest gotowy do użytku. Przez dodanie różnych substancji Można modyfikować cechy betonu takie jak czas wiązania oraz plastyczność. Węzły betoniarskie często usytuowane są w takich miejscach, aby ułatwić szybki dojazd betonowozu na plac budowy. W związku, z tym że możliwy jest zakup odpowiednie ilości betonu, można szybko wykonać zalewanie fundamentów innych elementów architektonicznych. Korzystanie z usług firm oferujących gotowe mieszanki to również oszczędność czasu i zwiększenie jakości wykonanych prac.