Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza wynajem-mieszkania

Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Data publikacji 2 lipca 2019


Nie każdy może sobie pozwolić, ale też nie każdy chce mieć własne mieszkanie. Chcąc mieszkać samodzielnie, a jednocześnie nie wiązać się kredytem na lata, warto pomyśleć o wynajmie. Jest to proces teoretycznie prosty, jednak najemcy często trafiają na różne trudności z nim związane. Jak im zapobiec? Być przede wszystkim ostrożnym i przewidującym.

Jakich ogłoszeń nie brać pod uwagę?

Osoby poszukujące mieszkań powinny przeprowadzać wstępną selekcję ogłoszeń, które przeglądają. Z miejsca należy odrzucić ogłoszenia, które z jakiegoś powodu nie odpowiadają nam cenowo. Z drugiej jednak strony, cenę zawsze można ponegocjować z wynajmującym. Czasem jest też tak, że mieszkanie droższe o 200-300 złotych niż zakładaliśmy, może się okazać naprawdę dobrą inwestycją, więc lepiej będzie trochę dopłacić, niż borykać się z tanim mieszkaniem i trudnym właścicielem – co też się zdarza. Nie bierzmy jednak pod uwagę ogłoszeń w których właściciel z miejsca dyskryminuje studentów, osoby poniżej pewnego wieku, kobiety/mężczyzn – jest spora szansa, że nie wpasujemy się w profil idealnego najemcy, więc właściciel nie będzie chciał z nami w ogóle rozmawiać, lub po prostu – jest uprzedzony i to uprzedzenie może się nam kiedyś dać we znaki. Wynajmując mieszkanie warto też zwrócić uwagę na jego lokalizację. Czasem warto dopłacić, a mieszkać w centrum miasta i oszczędzać na dojazdach. Wybierajmy mieszkania zlokalizowane blisko naszego miejsca pracy – to priorytet.

Jak dogadać się z wynajmującym

Należy pamiętać, że choć płacimy za wynajem mieszkania, to wciąż nie jest ono naszą własnością. Niemniej jednak – musimy dbać o nie jak o własne. Nie możemy zatem urządzać w mieszkaniu hucznych imprez, czy demolować go. Trzeba uszanować nie tylko właściciela mieszkania, ale także swoich sąsiadów. Zrób dobre wrażenie na wynajmującym – zapewnij go o tym, że pracujesz, że stać Cię na utrzymanie mieszkania, i przekonaj, że nie masz powodu, aby miał Ci nie ufać. Jednocześnie nie stawiaj się w pozycji błagającego o lokum – płacisz za to, więc masz prawo przebywać w nim jak często chcesz, a wynajmujący nie może Cię odwiedzać bez Twojej zgody, czy wchodzić do mieszkania pod Twoją nieobecność. Zawsze zadbaj też o umowę – ona zabezpiecza interesy obydwu stron. Weź pod uwagę, aby w umowie zawarta była informacja o wysokości wpłaconej kaucji. Kaucja nie jest niczym złym, jednak wynajmującego obowiązuje jej zwrot, gdy się wyprowadzisz i nie będzie trzeba pokrywać kosztów remontu. Warto ją więc płacić, ale trzeba mieć podstawy do jej zwrotu!

Czy klimatyzacją można grzać

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?